Lamblia (Giardia duodenalis) - CALIVITA - Sklep Dystrybutora - NATURALNE SUPLEMENTY - 25 lat {literal}
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka PrywatnoÅ›ci    AKCEPTUJĘ
{/literal}

Hity CaliVity

        

    Polinesian Noni

      

         Ocean 21 

    

       ParaProtex

     

       AC-Zymes

      

         Nopalin

        

         OxyMax

 

Suplementy Calivita

Lamblia (Giardia duodenalis)

Lamblia (Giardia duodenalis)

Opis ogólny
 

Giardia duodenalis (G. intestinalis) - giardia (lamblia) - Pierwotniak wielkoÅ›ci 10-20 µm, pasożytujÄ…cy w jelicie cienkim wielu gatunków zwierzÄ…t i czÅ‚owieka. Psy i koty zarażajÄ… siÄ™ zjadajÄ…c cysty giardii, które mogÄ… w optymalnych warunkach zachować inwazyjność przez okres 3 tygodni w Å›rodowisku zewnÄ™trznym. Po 5-16 dniach od chwili zarażenia zwierzÄ™ta te same zaczynajÄ… wydalać z kaÅ‚em cysty G. duodenalis. Okres siewstwa cyst trwa zwykle 4-5 tygodni.

Objawy zarażenia u ludzi

Objawy chorobowe mogÄ… wystÄ…pić po kilku-kilkunastu dniach od zarażenia. PoczÄ…tkowo sÄ… to nudnoÅ›ci, wymioty i bezkrwawa biegunka. NastÄ™pnie, w zależnoÅ›ci od intensywnoÅ›ci inwazji, może pojawić siÄ™ spadek masy ciaÅ‚a, zanik mięśni, czÄ™sto także nadmierna senność. Jest choroba szczególnie niebezpieczna dla dzieci, gdyż powoduje zaburzenia wchÅ‚aniania tÅ‚uszczów i wÄ™glowodanów, które razem z niedoborem witamin i biaÅ‚ek, pojawiajÄ…cym siÄ™ na skutek dÅ‚ugotrwaÅ‚ych biegunek, prowadzi do niedożywienia, a w konsekwencji do niedorozwoju fizycznego. U osób dorosÅ‚ych obserwuje siÄ™ czÄ™sto bezobjawowy przebieg inwazji, lub jedynie z objawami przejÅ›ciowych bólów brzucha, krótkotrwaÅ‚ych biegunek, a także stanów zÅ‚ego samopoczucia. Leczenie giardiozy nie nastrÄ™cza problemów. Należy pamiÄ™tać jednak o tym, że w przypadku, gdy stwierdzi siÄ™ tego pasożyta u choćby jednego z czÅ‚onków rodziny, wszystkich domowników należy poddać terapii.

Jak zaraża się człowiek

CzÅ‚owiek zaraża siÄ™ także zjadajÄ…c cysty giardii z zanieczyszczonym pokarmem, bÄ…dź woda do picia. Inwazjologiczne znaczenie dla ludzi w przypadku tego pasożyta, oprócz zanieczyszczonego cystami Å›rodowiska zewnÄ™trznego, maja nie tylko zarażone zwierzÄ™ta towarzyszÄ…ce (szczególnie mÅ‚ode koty i psy w wieku do 2 roku życia), lecz również zwierzÄ™ta dzikie (np. bobry), które sÄ… czÄ™sto bezobjawowymi siewcami cyst giardii. Zwykle tam, gdzie zarówno ludzie jak i towarzyszÄ…ce im koty bÄ…dź psy sÄ… zarażeni G. duodenalis, nie jest siÄ™ w stanie okreÅ›lić kto dla kogo stanowiÅ‚ źródÅ‚o inwazji.




 

UlgÄ™ naszym organizmom przyniesie  kuracja dla dzieci i kuracja dla dorosÅ‚ych.