
Hemoroidy - Żylaki odbytu
Hemoroidy - Żylaki odbytu
Hemoroidy to gęsty splot naczyń w błonie śluzowej odbytnicy . Zadaniem tego splotu jest uszczelnianie odbytnicy razem z wewnętrznym i zewnętrznym zwieraczem odbytu. Splot znajduje się ok. 3-4 cm powyżej odbytu w kanale odbytu i normalnie nie można go wyczuć palcem podczas badania.
Typowe objawy choroby hemoroidalnej to świąd, pieczenie i sączenie, pozostawianie śladów stolca, jasnoczerwone ślady krwi na stolcu i papierze toaletowym lub bieliźnie, a także uczucie niekompletnego wypróżnienia.
Najczęściej występuje kilka objawów łącznie, które dla pacjenta są bardzo nieprzyjemne i mogą znacznie obniżyć komfort życia osoby dotkniętej tą chorobą.
Nie wiadomo dokładnie, ile osób cierpi na opisane dolegliwości. Przypuszcza się, że co trzecia osoba po 30 roku życia sporadycznie lub często cierpi na hemoroidy.
Wiadomo jednak, że znaczna część osób starszych dotknięta jest tą dolegliwością.
Przyczynami powstawania żylaków odbytu (hemoroidów) - swędzących lub bolesnych, obrzmiałych żył w tkance odbytniczej są przedłużające się stany zaparcia lub ograniczony przepływ krwi w jamie brzusznej spowodowany siedzącym trybem życia. Innym czynnikiem dość często powodującym występowanie hemoroidów jest otyłość. Żylaki odbytu mogą także pojawić się w czasie ciąży, zwłaszcza jeśli kobieta jest dziedzicznie obciążona skłonnością do tego typu schorzenia.
Zaparcia powodowane są spożywaniem nadmiernych ilości produktów wysoko oczyszczonych, które nie zawierają błonnika albo zawierają go niewiele, oraz piciem niewystarczającej ilości wody lub innych płynów.
W łagodnych przypadkach hemoroidów należy jeść dużo produktów z rozpuszczalnym błonnikiem, na przykład owsa, owoców i warzyw, a także produktów, które są źródłem nierozpuszczalnego błonnika, takich jak pełne ziarno i brunatny ryż. Należy pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Stosując dietę zawierającą wyżej wymienione produkty, można zapobiec występowaniu hemoroidów.
Rozpuszczalny błonnik znajdujący się w owsie jest szczególnie przydatny przy zaparciach, ponieważ ułatwia ruchy jelita, wspomagając powstawanie bardziej miękkich stolców. Cierpiący na hemoroidy powinni unikać gorących i ostrych potraw. Stan guzków pogarszają również ostre przyprawy, na przykład curry. Krwawienie występujące w uporczywych przypadkach może prowadzić do niedoboru żelaza, co z kolei może spowodować niedokrwistość. Dobrymi źródłami żelaza są: wątroba (nie powinny jej spożywać kobiety w ciąży), nasiona roślin strączkowych, orzechy i ciemnozielone warzywa liściaste. Jedzenie świeżych owoców, będących dobrym źródłem witaminy C, poprawia wchłanianie żelaza. Jeśli krwawienie odbytnicze nie ustaje, należy zgłosić się po poradę do lekarza. Bardziej bolesne przypadki hemoroidów operuje się.
Podstawowymi suplementami diety CaliVita przy hemoroidach są:
Nopalin 3 x 1-2 tabl. między posiłkami. Na 1 tabl. 1 szklanka wody.
AC - Zymes 3 x 2 kaps. Dawka wieczorna na noc.
IntiMoments smarować 2 x dzinnie
C- Plus 3 x 2 tabl. po posilku
Triple Potency Lecithin 3 x1 po posiłku
Omega 3 1 x dziennie po posiłku
Liquid Chlorophyll 1 łyżeczka dziennie do wody