Dieta w I etapie
DIETA W LECZENIU GRZYBICY - GRZYBICA A DIETA
Autor artykułu : dr Andrzej Janus
"Uwagi ogólne
Zrozumienie zasad stosowania diety w leczeniu grzybicy, sprawia chorym najwiÄ™cej kÅ‚opotów. Dieta w leczeniu grzybicy u wielu ludzi jest pasmem udrÄ™ki, wyrzeczeÅ„ i ograniczeÅ„. Polega na stosowaniu diety ubogiej w wÄ™glowodany, opartej na bazie naturalnych produktów spożywczych. Nie istnieje jedna uniwersalna dieta dla wszystkich ludzi leczÄ…cych siÄ™ z powodu infekcji grzybiczej. Zakres jej stosowania powinno siÄ™ zawsze dobierać indywidualnie, ze wzglÄ™du na liczne odmiennoÅ›ci w trawieniu poszczególnych skÅ‚adników pokarmowych. SÄ… chorzy, którzy nie tolerujÄ… glutenu zawartego w zbożach, biaÅ‚ka soi, miÄ™sa wieprzowego, inni miÄ™sa woÅ‚owego, grzybów, surówek lub niektórych rodzajów jarzyn itd. Nie należy jeść pokarmów, które zakÅ‚ócajÄ… proces trawienia lub wywoÅ‚ujÄ… alergiÄ™.
BiorÄ…c pod uwagÄ™ fakt, że okoÅ‚o 80 - 85% ludzi na terenie naszego kraju ma wolnÄ… przemianÄ™ materii, wystÄ™puje u nich zmniejszone wydzielanie soków żoÅ‚Ä…dkowych i zwiÄ…zany z tym problem trawienia biaÅ‚ek i tÅ‚uszczów. Resztki niestrawionego biaÅ‚ka zalegajÄ… w jelitach i podlegajÄ…c procesowi fermentacji, powodujÄ… objawy dyspeptyczne – gazy, wzdÄ™cia, nudnoÅ›ci, przelewanie w jelitach. O ile naÅ‚oży siÄ™ na to fermentacja cukru do dwutlenku wÄ™gla spowodowna przez drożdżaka Candida, to zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego sÄ… czymÅ› bardzo charakterystycznym dla tej choroby. Dlatego szczególnÄ… uwagÄ™ zwracam na to, aby w okresie leczenia grzybicy i utrwalania nawyków żywieniowych, biaÅ‚ka Å‚Ä…czyć zawsze z surówkami i gotowanymi jarzynami, które uÅ‚atwiajÄ… ich trawienie i przyspieszajÄ… wydalanie z organizmu. Można spożywać niewielkie iloÅ›ci maÅ›lanki, kefiry, jogurty ale pod warunkiem, że sÄ… produktem naturalnym "ze wsi". ZawierajÄ… cenne bakterie dla naszego zdrowia jakimi sÄ… paÅ‚eczki kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium bifidus wspomagajÄ…ce proces trawienia. SÄ… to jednak bakterie, które nie zasiedlajÄ… na staÅ‚e jelita grubego. Do celów leczniczych przygotowuje siÄ™ specjalne szczepy bakterii odporne na dziaÅ‚anie kwasu solnego i sole kwasów żóÅ‚ciowych, nazywane bakteriami probiotycznymi.
Proponuję wyłączyć mleko i jego przetwory kupowane w sklepie, gdyż są one produktami wysokoprzetworzonymi, poddane procesowi homogenizacji oraz głębokiej pasteryzacji, zmieniającej strukturę białka.
Składniki odżywcze
Białko
WÄ™dlinÄ™ należy kupować z czystego miÄ™sa, zawierajÄ…cÄ… naturalne przyprawy i wÄ™dzonÄ… w naturalny sposób. Wybrać należy wyroby o bladym kolorze, gdyż chemikalia dodawane do miÄ™sa nadajÄ… im kolor czerwony i fioletowy. Wyroby drobiowe, mogÄ… mieć niewiele wspólnego z drobiem. SÄ… produkowane z MOM, czyli miÄ™sa drobiowego odkostnionego. Jest to mieszanina zmielonych koÅ›ci, chrzÄ…stek, szpiku kostnego, skóry i Å›ciÄ™gien. Do roku 1995 używanie tego specyfiku byÅ‚o zabronione, a teraz już nie jest. Najczęściej dodaje siÄ™ go do rolad, parówek, kaszanek i pasztetowych. O ile ktoÅ› dysponuje czasem, to może sporzÄ…dzić samemu pieczenie i pasztety z surowego miÄ™sa. Można jeść w umiarkowanej iloÅ›ci ryby, chude miÄ™so wieprzowe i woÅ‚owinÄ™, kaczkÄ™, królika, dziczyznÄ™, bażanta, indyka. Odradzam jedzenia rosoÅ‚ów (bulionów) osobom majÄ…cym problem z trawieniem biaÅ‚ka. Na ich strawienie organizm potrzebuje 30 razy wiÄ™cej energii niż na strawienie miÄ™sa.
Godnym polecenia produktem spożywczym sÄ… jaja kurze, a szczególnie polecane od gospodarza. Ich biaÅ‚ko ma tzw. najwyższÄ… biodostÄ™pność dla organizmu wynoszÄ…cÄ… 90% co oznacza, że ze 100 g jajka jest wykorzystane w organizmie jego 90% objÄ™toÅ›ci wagowej, a miÄ™sa tylko 60 - 70%. BiaÅ‚ko jaj jest wysokowartoÅ›ciowym produktem spożywczym, ponieważ zawiera wszystkie niezbÄ™dne do funkcjonowania organizmu aminokwasy, witaminy z grupy B, A, D i E, ale nie zawiera witaminy C. Znajduje siÄ™ w nim wiÄ™kszość mineraÅ‚ów: jod niezbÄ™dny do prawidÅ‚owego funkcjonowania tarczycy, spore iloÅ›ci cynku niezbÄ™dnego dla wzrostu, zwalczania infekcji oraz gojenia ran. Zawarty w nim selen jest ważnym przeciwutleniaczem, a wapÅ„ i fosfor sÄ… potrzebne do budowy naszego kośćca i funkcjonowania nerwów obwodowych. W jajach znajduje siÄ™ też znaczna ilość zjonizowanego żelaza, skÅ‚adnika czerwonych ciaÅ‚ek krwi.
Uwaga: o ile białko jajek jest dla kogoś alergenem, należy wyeliminować je z diety całkowicie.
Jarzyny i węglowodany o niskim indeksie glikemicznym
SaÅ‚atki z jarzyn obniżajÄ… indeks glikemiczny innych skÅ‚adników pokarmowych. Zalecam wprowadzenie do staÅ‚ej diety surówki z selera, ogórka, brokuÅ‚a, kalafiora, pomidorów, saÅ‚aty, szpinaku, cukinii, czosnku, cebuli, pietruszki, kapusty - biaÅ‚ej, czerwonej i wÅ‚oskiej, marchwi, papryki, szczypiorku, mniszka pospolitego (mlecza), kopru wÅ‚oskiego, kalarepy, pora, gorczycy, rzodkiewki czerwonej, rzodkwi biaÅ‚ej, kieÅ‚ków (oprócz fasoli Mung), rzepy i rzeżuchy. Pozytywny wpÅ‚yw na gojenie siÄ™ Å›ciany jelit ma Glutamina - L zawarta w soku czerwonego buraka. Sok ten należy pić w niewielkiej iloÅ›ci rozcieÅ„czony wodÄ….
Zarzuca mi się, że zalecając zasadę niełączenia białka z węglowodanami, polecam w okresie jesienno - zimowym jedzenie chleba żytnio - razowego z niewielką ilością wędliny. Wyjaśniam więc, że składniki chleba żytnio - razowego mają w sumie niski indeks glikemiczny.
Chleb można spożywać w niewielkiej ilości, żytnio - razowy na naturalnym zakwasie. Zakwas dodany do chleba stabilizuje prawidłowe funkcjonowanie flory bakteryjnej jelita grubego. Niestety piekarze często używają do jego wyrobu dodatku drożdży piekarniczych. O ile nie mamy pewności, czy chleb przygotowywany jest tylko na zakwasie, to nie należy włączać go do diety.
Przeciwskazaniem do jego jedzenia jest również nietolerancja glutenu. Bardzo dobre wÅ‚asnoÅ›ci odżywcze majÄ… produkty z peÅ‚nych ziaren: ryż brÄ…zowy i dziki, amarantus, gryka i orkisz. PeÅ‚ne ziarna zawierajÄ… bÅ‚onnik i dużo zwiÄ…zków mineralnych.
BÅ‚onnik
BÅ‚onnikiem sÄ… wÅ‚ókna wchodzÄ…ce w skÅ‚ad Å›cian komórek roÅ›linnych, zbudowane z wÄ™glowodanów nierozkÅ‚adanych przez enzymy trawienne czÅ‚owieka. BÅ‚onnik ma podstawowe znaczenie dla prawidÅ‚owego funkcjonowania przewodu pokarmowego. PÄ™czniejÄ…c pod wpÅ‚ywem wody zwiÄ™ksza objÄ™tość masy pokarmowej i uÅ‚atwia przechodzenie mas kaÅ‚owych przez jelito grube. Mimo, że bÅ‚onnik nie ma żadnej wartoÅ›ci energetycznej, odgrywa ważnÄ… rolÄ™ w procesie trawienia obniżajÄ…c przyswajalność wÄ™glowodanów, a tym samym stężenie cukru we krwi. NajwiÄ™kszÄ… jego zawartość majÄ… jarzyny zawierajÄ…cych wÄ™glowodany o niskim indeksie glikemicznym. Zalicza siÄ™ do nich warzywa, roÅ›liny strÄ…czkowe oraz peÅ‚ne ziarna zbóż. Przestrzenne rusztowanie bÅ‚onnika zawartego w roÅ›linach stanowi miejsca rozmnażania siÄ™ paÅ‚eczek kwasu mlekowego. Zalecane dzienne spożycie bÅ‚onnika wynosi zarówno dla mężczyzn jak i kobiet 25-30 g.
Istnieją dwa rodzaje błonnika:
Pierwszym jest bÅ‚onnik nierozpuszczalny nazywany celulozÄ… i hemicelulozÄ…. Umożliwia prawidÅ‚owÄ… drożność jelit wchÅ‚aniajÄ…c znacznÄ… ilość wody, dziÄ™ki czemu kaÅ‚ ma znacznie wiÄ™kszÄ… objÄ™tość, jest miÄ™kki i skraca siÄ™ czas jego przechodzenia przez jelito. Wiąże szkodliwe bakterie, zwiÄ…zki toksyczne ze zniszczonego organizmu grzyba, doprowadzajÄ…c do ich szybkiego wydalenia z organizmu. Pomaga utrzymać higienÄ™ w jelicie grubym, zapobiega tworzeniu siÄ™ kamieni kaÅ‚owych, żylaków odbytu oraz przeciwdziaÅ‚a wystÄ…pieniu polipów i raka jelita grubego. Polecam spożywanie bÅ‚onnika najlepiej pod postaciÄ… surowych lub gotowanych jarzyn. Niedobór bÅ‚onnika jest przyczynÄ… wiÄ™kszoÅ›ci problemów zwiÄ…zanych z zaparciami stolca.
Drugi rodzaj bÅ‚onnika rozpuszczalny w wodzie (guma, pektyna) ogranicza przyswajalność tÅ‚uszczów w procesie trawienia, zmniejszajÄ…c ryzyko rozwoju miażdżycy. Poza tym, oba jego rodzaje minimalizujÄ… dziaÅ‚anie toksycznych substancji na Å›cianÄ™ jelit.
Błędne są zalecenia lekarzy zabraniające jedzenia surowych i gotowanych warzyw. W organizmach roślin znajdują się wartościowe białka, węglowodany, tłuszcze, przeciwutleniacze, witaminy oraz związki mineralne wzmacniające system odpornościowy organizmu.
BÅ‚onnik obecny w warzywach i innych pokarmach należy bardzo starannie przeżuwać, gdyż w przeciwnym razie bÄ™dzie miaÅ‚ zupeÅ‚nie odwrotny wpÅ‚yw na jelito grube. Spowoduje wzdÄ™cia, uaktywni procesy gnilne. Podobne objawy mogÄ… pojawić siÄ™ u niektórych ludzi wtedy, gdy warzywa spożywane sÄ… razem z chlebem i kaszami. W takim przypadku proponujÄ™ spożywać je oddzielnie. O ile pomimo tego surówki sÄ… przyczynÄ… wzdęć, to należy w poczÄ…tkowym okresie jarzyny jeść gotowane, ale wyÅ‚Ä…czajÄ…c z nich marchew i czerwonego buraka, ze wzglÄ™du na ich wysoki indeks glikemiczny. Uwaga - do surówek kupowanych w sklepie dodaje siÄ™ cukier, majonez, ocet, konserwanty i stabilizatory kwasowoÅ›ci.
TÅ‚uszcze
ObowiÄ…zuje dieta z ograniczeniem zwierzÄ™cych tÅ‚uszczów staÅ‚ych. Można używać niewielkich iloÅ›ci masÅ‚a ze wzglÄ™du na zawartość w nim kwasu izomasÅ‚owego, chroniÄ…cego jelita przed rozwojem komórek rakowych.
Polecam używać do przyrzÄ…dzania surówek Å›wieżego oleju z siemienia lnianego tÅ‚oczonego na zimno i oliwy z oliwek z I tÅ‚oczenia na zimno. ZawierajÄ… one w swoim skÅ‚adzie niezbÄ™dne nienasycone kwasy tÅ‚uszczowe (NNKT) w odpowiednich proporcjach kwasów omega - 3 do omega - 6. W zastÄ™pstwie można użyć oleju z pestek winogron, ale nie ma on wÅ‚asnoÅ›ci leczniczych jak w/w oleje i najczęściej jest wytÅ‚aczany na gorÄ…co.
Margaryny nie nadajÄ… siÄ™ do spożycia. ZawierajÄ… tzw. tÅ‚uszcze trans, niefizjologiczne, nietrawione przez organizm i nie nadajÄ… siÄ™ w zwiÄ…zku z tym do celów spożywczych.
Smażyć można tylko na niewielkiej ilości smalcu, ze względu na jego wysoką temperaturę rozkładu. Po usmażeniu potrawy należy resztę tłuszczu wyrzucić, gdyż zawiera szkodliwe związki chemiczne.
Woda
Polecam pić okoÅ‚o 2 l wody uzyskanej z filtra o odwróconej osmozie lub wodÄ™ niskomineralizowanÄ… niegazowanÄ… Å»ywiec i NaÅ‚Ä™czowiankÄ™, wysokogatunkowÄ… herbatÄ™ zielonÄ… lub czerwonÄ… Pu - Erh oraz herbaty zioÅ‚owe.
Na 30 minut przed, w trakcie i po posiÅ‚ku nie polecam picia pÅ‚ynów, gdyż rozcieÅ„czajÄ… soki żoÅ‚Ä…dkowe. Do bieżącego odkwaszania organizmu zalecam picie 1/4 - 1 szklanki soku z cytryny lub kwaÅ›nego grejpfruta rozcieÅ„czonego wodÄ…. Pomimo, że te soki majÄ… smak kwaÅ›ny, ich spożyciu zawarty w nich kwas cytrynowy tworzy w organizmie Å›rodowisko zasadowe.
Zasady doboru skÅ‚adników pokarmowych
Dieta z ograniczeniem iloÅ›ci wÄ™glowodanów
Drożdżaki odżywiajÄ… siÄ™ cukrami prostymi, gÅ‚ównie glukozÄ… oraz niewielkÄ… iloÅ›ciÄ… aminokwasów. Wszystkie wÄ™glowodany zÅ‚ożone zawierajÄ…ce skrobiÄ™ (ziemniaki, ryż, kasze, pieczywo), w wyniku procesu trawienia rozpadajÄ… siÄ™ w koÅ„cowym efekcie do cukrów prostych. JedzÄ…c wiÄ™ksze iloÅ›ci tych produktów spożywczych lepiej odżywimy drożdżaka. Dlatego tak ważne jest stosowanie diety niskowÄ™glowodanowej w I etapie leczenia.
KupujÄ…c produkty spożywcze w sklepie należy zwrócić uwagÄ™ na to, czy zawierajÄ… tzw. cukier dodany pod nazwÄ…: wÄ™glowodany, cukier, sacharoza, glukoza, fruktoza, maltoza, galaktoza czy laktoza. Niektórzy sÅ‚odzÄ…c produkty spożywcze fruktozÄ…, nie zdajÄ… sobie z tego sprawy, że organizm wykorzystuje ten cukier w procesie spalania glukozy. O ile ktoÅ› nie może obyć siÄ™ bez sÅ‚odzenia napojów czy dosÅ‚adzania pokarmów, można użyć pewien rodzaj cukru o nazwie Ksylitol lub Stevia, obojÄ™tnego dla organizmu i wydalanego z niego w niezmienionej postaci. Nie w każdym jednak wypadku cukry te sÄ… dobrze tolerowane przez organizm.
Zasady komponowania diety
PrawidÅ‚owe komponowanie produktów spożywczych oszczÄ™dza energiÄ™ zużywanÄ… do ich trawienia. W wyborze skÅ‚adników pokarmowych należy kierować siÄ™ indeksem glikemicznym (IG) produktów spożywczych oraz odczynem kwasowoÅ›ci (pH), jaki wytwarzajÄ… w organizmie po ich zjedzeniu strawieniu. W rozróżnieniu tego co jest kwaso-, a co zasadotwórcze, jest wiele nieporozumieÅ„. Produkty o smaku kwaÅ›nym, np. cytryny i kwaÅ›ne grejpfruty i wiÄ™kszość warzyw, sÄ… zasadotwórcze. Po ich strawieniu i przyswojeniu, wytwarzajÄ… we wnÄ™trzu organizmu Å›rodowisko zasadowe. Kwasotwórcze sÄ… natomiast wszystkie miÄ™sa, i ryby oraz produkty mÄ…czne i jaja. ZaskakujÄ…ce jest to, że mleko jest zasadotwórcze, a jego przetwory sÄ… wyraźnie kwasotwórcze.
UwzglÄ™dnianie w codziennym jadÅ‚ospisie wielu różnorodnych produktów roÅ›linnych i zwierzÄ™cych jest ważne dlatego, gdyż taki sposób odżywiania umożliwia zachowanie prawidÅ‚owej równowagi kwasowo - zasadowej organizmu. Jedne produkty żywnoÅ›ciowe sÄ… bowiem kwasotwórcze, a inne zasadotwórcze. JeÅ›li jemy tylko te pierwsze, a nie jadamy warzyw, które w wiÄ™kszoÅ›ci sÄ… zasadotwórcze, doprowadzamy do zakwaszania organizmu. Równowaga kwasowo - zasadowa bÄ™dzie w organizmie zachowana, jeÅ›li np. chleb zjemy z rzodkiewkÄ…, szczypiorkiem, pomidorem, natkÄ… z pietruszki czy liśćmi saÅ‚aty, a miÄ™so obowiÄ…zkowo z warzywami - gotowanymi i surowymi.
Candida, w miejscu swojego rozmnażania siÄ™ preferuje Å›rodowisko zasadowe, ale tworzy w organizmie chorego czÅ‚owieka niekorzystne dla niego Å›rodowisko kwaÅ›ne. Jedzenie jarzyn, z uwagi na ich naturalnÄ… kwasowość, zapobiega miejscowemu rozmnażaniu siÄ™ drożdżaka. Owoce natomiast zawierajÄ… cukier fruktozÄ™ i ich spożywanie może przyczynić siÄ™ może lepszego odżywienia drożdżaka i doprowadzić do jego przyÅ›pieszonego rozwoju oraz ekspansji na organizm po przeksztaÅ‚ceniu siÄ™ go w grzyba Candida. Nie należy wiÄ™c ich spożywać w wstÄ™pnym okresie leczenia. WyjÄ…tkiem sÄ… wÅ›ród nich cytryna i kwaÅ›ny czerwony grejpfrut, które tworzÄ… w organizmie Å›rodowisko wysokozasadowe.
KierujÄ…c siÄ™ tymi informacjami sporzÄ…dźmy wspólnÄ… listÄ… produktów żywnoÅ›ciowych o niskim IG oraz o kwasowoÅ›ci zasadowej, które po zjedzeniu wytwarzajÄ… w organizmie. BÄ™dÄ… ona najlepsze w stosowaniu diety o niskiej zawartoÅ›ci wÄ™glowodanów w leczeniu grzybicy.
O celu stosowania zasady rozdzielnoÅ›ci skÅ‚adników pokarmowych
MiÄ™so i skrobia majÄ… inny czas trawienia. Skrobiowe wÄ™glowodany zÅ‚ożone, czyli chleb, ziemniaki czy makaron ulegajÄ… strawieniu w żoÅ‚Ä…dku po mniej wiÄ™cej 2 godzinach, a miÄ™so po okoÅ‚o 4 godzinach. Mieszany posiÅ‚ek, zÅ‚ożony z miÄ™sa i skrobi, jest trawiony okoÅ‚o 7 - 8 godzin, czyli dwa razy dÅ‚użej niż gdyby te produkty byÅ‚y spożywane oddzielnie. Dwukrotnie dÅ‚uższe trawienie może oznaczać dwukrotnie wiÄ™ksze zużycie energii i enzymów. BiaÅ‚ka rozkÅ‚adane sÄ… w żoÅ‚Ä…dku z udziaÅ‚em kwasu solnego. WÄ™glowodany wymagajÄ… do trawienia Å›rodowiska alkalicznego i trawi ja we wstÄ™pnej fazie enzym ptialina zawarty w Å›linie. Gdy jemy dużo biaÅ‚ka zmieszanego ze skrobiÄ…, skuteczność dziaÅ‚ania soków trawiennych zostaje znacznie upoÅ›ledzona, a ich wzajemne oddziaÅ‚ywanie chemiczne neutralizuje siÄ™. Gdy biaÅ‚ko nie jest do koÅ„ca strawione zaczyna gnić, niekompletnie strawione wÄ™glowodany fermentujÄ…, a niestrawione tÅ‚uszcze jeÅ‚czejÄ…. Efektem tych reakcji jest zakwaszenie organizmu. StÄ…d w leczeniu grzybicy obowiÄ…zuje zasada innego Å‚Ä…czenia skÅ‚adników pokarmowych, w celu stworzenia komfortowych warunków pracy narzÄ…dów trawiennych i jelit.
Produkty żywnościowe nie polecane w I etapie leczenia
W I etapie leczenia grzybicy należy unikać nastÄ™pujÄ…cych produktów żywnoÅ›ciowych:
produktów skrobiowych o wysokim IG,
cukrów i wszelkich jego wyrobów, sÅ‚odzików,
mleka i jego przetworów kupowanych w sklepie (dozwolone naturalne „ze wsi”)
owoców (oprócz cytryn i kwaÅ›nych grejpfrutów),
produktów fermentowanych - serów pleÅ›niowych, surowej kiszonej kapusty i ogórków, tofu z soi,
czarnej kawy i czarnej herbaty,
żywności panierowanej,
alkoholu i octu spirytusowego,
proszków do pieczenia, przypraw z gotowych mieszanek zioÅ‚owych zawierajÄ…cych glutaminian sodu, gumy do żucia, ketchupu, pikli, musztardy, majonezu, chrzanu w occie, gotowych sosów,
hamburgerów, chipsów, chleba graham na pszenicy, krakersów,
masÅ‚a orzechowego, wszelkich olejów (oprócz: z siemienia lnianego tÅ‚oczonego na zimno, oliwy z oliwek tÅ‚oczonej na zimno, oleju z pestek winogron), margaryn i mixtów,
wÄ™dlin zawierajÄ…cych konserwanty i MOM – mieszanka zmielonych koÅ›ci, chrzÄ…stek, skóry itp.
Indeks glikemiczny produktów żywnoÅ›ciowych
W wyborze skÅ‚adników pokarmowych należy kierować siÄ™ ich indeksem glikemicznym (IG). OkreÅ›la on wielkość ogólnej ilość cukru jakÄ… wchÅ‚onie organizm ze 100 g produktu żywnoÅ›ciowego, po jego zjedzeniu i strawieniu. Jako przykÅ‚ad podam ziemniaki pieczone – po zjedzeniu ich 100 g, organizm uzyska 95 g glukozy (IG – 95). Im wyższy jest ten wskaźnik, tym produkt spożywczy jest mniej zalecany.
Produkty żywnościowe o wysokim IG
110 Maltoza (cukier zawarty w piwie)
103 Daktyle suszone
100 Glukoza, ziemniaki pieczone, frytki
95 Mączka ryżowa, chleb biały wysokooczyszczony, skrobie modyfikowane, hamburger
90 Puree z ziemniaków, chipsy, miód
85 Marchewka gotowana, pÅ‚atki kukurydziane, popcorn, ryż krótko gotowany
80 Bób gotowany
75 Dynia, arbuz, cukier,chleb biaÅ‚y (bagietka),zboża oczyszczone sÅ‚odzone,batoniki czekoladowe, ziemniaki gotowane bez skórki
70 Coca-Cola, herbatniki, kukurydza pękająca, ryż biały, kluski, pierożki, rodzynki, chleb razowy
65 Ziemniaki w mundurkach, buraki, konfitury słodzone, kaszka manna
60 Ryż długi, banan, melon
55 Spaghetti białe.
Produkty spożywcze o niskim IG
50 Chleb peÅ‚noziarnisty lub z otrÄ…b, ryż peÅ‚noziarnisty brÄ…zowy, groszek zielony w puszce, Å›wieży groszek zielony, zboża peÅ‚noziarniste bez cukru, makaron ze zbóż peÅ‚noziarnistych, pÅ‚atki zbożowe, fasola różowa
40 Świeże soki owocowe bez cukru, pumpernikiel, chleb żytni pełnoziarnisty
35 Dziki ryż, marchew surowa, sucha fasola, soczewica
30 Zielona fasolka, soczewica zielona, czekolada czarna (>70% kakao), soja
20 Orzechy ziemne, warzywa, zielone pomidory, czosnek
15 Cukinia, cebula
Lista produktów spożywczych podzielonych pod wzglÄ™dem kwasowoÅ›ci, którÄ… wytwarzajÄ… w organizmie.
Znajomość kwasowoÅ›ci jakÄ… tworzÄ… produkty żywnoÅ›ciowe po ich strawieniu w organizmie, pozwoli dobrać w diecie wÅ‚aÅ›ciwe skÅ‚adniki pokarmowe. DziÄ™ki temu bÄ™dziemy cieszyć siÄ™ znakomitym zdrowiem i żyć peÅ‚niÄ… życia, bez chorób i cierpienia.
Produkty o wysokiej kwasowości, pH 5,0 do 6,0:
cukier rafinowany (biaÅ‚y) i nierafinowany (brÄ…zowy), ser edamski, jajka, majonez, ryby, skorupiaki, woÅ‚owina, wieprzowina, miÄ™so z królika, kurczak, wÄ…troba, miÄ™so jagniÄ™ce, cielÄ™cina, sztuczne sÅ‚odziki, napoje gazowane bezalkoholowe, napoje musujÄ…ce, papierosy, leki chemiczne, mÄ…ka pszenna biaÅ‚a, chleb pszenny, makaron biaÅ‚y, biaÅ‚y ryż, ocet spirytusowy, ciasta i wyroby cukiernicze, czekolada, piwo, kawa, sÅ‚odki sos z biaÅ‚ym cukrem, dżemy, galaretki, alkohol, kasza manna, sól oczyszczana warzona i jodowana, czarne herbaty.
Produkty o średniej kwasowości, pH 6,0 do 6,5:
orzechy wÅ‚oskie, ser cheddar, sery pleÅ›niowe, Å›ledzie, makrele, owies, pszenica, ryż, Å›liwki, borówki, oliwki, soki owocowe z cukrem, syrop klonowy, melasa, pikle, pÅ‚atki zbożowe, wino, jogurt dosÅ‚adzany, gryka, chleb ryżowy, jajka gotowane na twardo, ketchup, majonez, makaron peÅ‚noziarnisty, ciasto na miodzie, orzeszki ziemne, prażona kukurydza, ryż basmati, ryż brÄ…zowy, sos sojowy oraz chleb pszenny z kieÅ‚kujÄ…cych ziaren.
Produkty nieznacznie kwaśne, pH 6,5 - 7,0
syrop ze sÅ‚odu, syrop klonowy, syrop z jÄ™czmienia, jÄ™czmieÅ„, otrÄ™by, orzechy nerkowca, ziarna zbóż - z miodem owocami i syropem klonowym, żurawiny bÅ‚otne, fruktoza, miód pasteryzowany, soczewica, mleko homogenizowane i pasteryzowane, melasa surowa, gaÅ‚ka muszkatoÅ‚owa, musztarda, pistacje, ziarno żytnie, chleb żytni z kieÅ‚ków, nasiona sÅ‚onecznika, pestki dyni, orzechy wÅ‚oskie, jagody, orzechy brazylijskie, masÅ‚o solone, sery żóÅ‚te (Å‚agodne i kruche), suszona fasola, cieciorka, nabiaÅ‚, mleko kozie homogenizowane, oliwki marynowane, orkisz, masÅ‚o, Å›mietana, naturalny jogurt, serwatka naturalna oraz oleje.
Produkty średnio zasadowe pH 7,0 do 8,0:
migdały, orzech kokosowy, mleko naturalne, fasola, kapusta, seler, soczewica, sałata, grzyby, cebula, pomidory, morele, banany, jagody, wiśnie, melony, pomarańcze, brzoskwinie, gruszki, maliny, mandarynki, śliwki, awokado, seler naciowy, świeże figi, rodzynki, czosnek, agrest, winogrona mało słodkie i kwaśne, zielone zioła, nektarynki, groszek słodki, daktyle, dynia, szpinak, kwaśne jabłka, fasola zielona, buraki, brokuły, imbir świeży, kalarepa, pietruszka, dynia, truskawki, rzepa oraz ocet jabłkowy.
Produkty wysoko zasadowe pH 8,0 do 9,0:
awokado, marchew, ziemniaki, suszone morele, rabarbar, cytryny, arbuz, pieprz cayenne, suszone figi, wodorosty morskie, mango, papaja, nać pietruszki, rzeżucha, szparagi, cykoria, kiwi, ananas, rodzynki, soki roślinne z jarzyn, grejpfruty."