Dieta w II etapie
GRZYBICA - DIETA W OKRESIE ZDROWIENIA
Autor artykułu: dr Andrzej Janus
"W okresie zdrowienia wÅ‚Ä…czamy po kolei produkty spożywcze o wysokim indeksie glikemicznym, Å‚Ä…czÄ…c je z produktami o indeksie niskim. KierujÄ…c siÄ™ tÄ… zasadÄ…, spożywajmy na przykÅ‚ad ryż dÅ‚ugi o indeksie 60 z warzywami surowymi o indeksie 15, w takiej samej iloÅ›ci wagowej. W sumie wypadkowa IG wyniesie 37,5. Zapobiegnie to wchÅ‚oniÄ™ciu do organizmu zbyt dużej iloÅ›ci wÄ™glowodanów z produktów o wysokim IG.
Wprowadzić można do diety produkty kwaÅ›ne, Å‚Ä…czÄ…c je z obojÄ™tnymi i zasadowymi. Nie jest dalej zalecane jedzenie sÅ‚odyczy, wyrobów cukierniczych, mleka kupowanego w sklepie i jego przetworów, picie sÅ‚odkich napojów, jedzenie produktów wysokoprzetworzonych - lodów, chipsów, hamburgerów, zup z puszek i liofilizowanych itp. Nie polecam również jedzenia osobom, u których wystÄ™puje alergia na grzyby, produktów spożywczych fermentowanych, jak: surowej kiszonej kapusty, ogórków, tofu, jedzenia niemytych owoców oraz wyrobów piekarniczych na bazie drożdży.
ObowiÄ…zuje dalej zasada nie Å‚Ä…czenia biaÅ‚ka z wÄ™glowodanami w jednym posiÅ‚ku. BiaÅ‚ka: miÄ™so, ryby, jaja, sojÄ™ spożywamy wraz z surówkami oraz wÄ™glowodany: ziemniaki i jego przetwory, kasze, ryż, biaÅ‚e pieczywo - też z surówkami. O ile wyjeżdżajÄ…c w delegacje musimy korzystać z jedzenia w restauracjach, a lokal nie dysponuje dobrÄ… naturalnÄ… surówkÄ…, bardziej bezpieczne jest zjedzenie samego miÄ™sa i zażycie tabletek, bÄ…dź proszku z bÅ‚onnikiem rozpuszczonym w wodzie niegazowanej.
Gotowane jarzyny najlepiej spożyć jako oddzielny posiłek, okraszone surowym bądź roztopionym masłem: fasolę szparagową, kalafiory, brokuły, brukselkę, kapustę, cukinię, bakłażany, kalarepkę, dynię, pora, selera, szparagi, szpinak, marchew, paprykę.
Zupy można jeść wszystkie, ale nie dodawać zasmażek i nie zagÄ™szczać ich mÄ…kÄ…. Okrasić je można masÅ‚em lub niewielkÄ… iloÅ›ciÄ… Å›mietany. O ile mamy ochotÄ™ zjeść rosóÅ‚, to należy dodać do niego dużą ilość jarzyn w celu odkwaszenia roztworu. Do tego celu może również sÅ‚użyć caÅ‚a gÅ‚ówka surowego czosnku, którÄ… należy wrzucić do gotujÄ…cego siÄ™ rosoÅ‚u. Dobry, "brÄ…zowy" makaron z odpowiedniÄ… iloÅ›ciÄ… naturalnego bÅ‚onnika, można kupić w sklepach ze zdrowÄ… żywnoÅ›ciÄ…. O ile ktoÅ› jednak preferuje makarony biaÅ‚e, to należy kupować te wyrabiane z tzw. twardej wysokogatunkowej pszenicy. Nie należy rozgotowywać ich do miÄ™kkoÅ›ci i powinny być do spożycia póÅ‚twarde, tzw. al dente.
Owoce można jeść wszystkie, ale w poczÄ…tkowym okresie w niewielkich iloÅ›ciach. Można pić soki owocowe i warzywne pod warunkiem, że sÄ… robione z naturalnych Å›wieżych owoców i warzyw. Kupowane w sklepie zawierajÄ… w swoim skÅ‚adzie cukier, konserwanty i stabilizatory kwasowoÅ›ci.
Dalsze profilaktyczne stosowanie preparatów roÅ›linnych, zwiÄ…zków witaminowo - mineralnych, chelatów metali, leków homeopatycznych, ma na celu wzmacnianie systemu odpornoÅ›ci organizmu oraz wÅ‚aÅ›ciwe odżywianie komórkowe. PamiÄ™tajmy o tym, że zarodniki drożdżaka Candida, po wyleczeniu krążą we krwi czÅ‚owieka przez okres 2 - 3 lat i osiedlajÄ…c siÄ™ w narzÄ…dach wewnÄ™trznych mogÄ… spowodować nawrót grzybicy. Lekceważenie zasad profilaktyki polegajÄ…cej na wÅ‚aÅ›ciwym odżywianiu i uzupeÅ‚nianiu diety dodatkami do żywnoÅ›ci, może zaowocować możliwoÅ›ciÄ… nawrotu choroby."