Nauka o noni
NONI SOK - POLINESIAN NONI CALIVITA - ODKRYCIE I NAUKA O NONI
"Badania nad morinda citrifolia rozpoczęły siÄ™ w rzeczywistoÅ›ci już przed kilkoma dziesiÄ…tkami lat, lecz gwaÅ‚towny rozwój produkcji syntetycznych lekarstw, niestety, przerwaÅ‚ (nie bez nacisku ze strony przemysÅ‚u farmaceutycznego) te ważne prace.
Dopiero w ostatnich latach zachodni naukowcy ponownie podjÄ™li swoje badania i odkryli siÅ‚y noni, których na próżno by szukać w jakimkolwiek sztucznie wyprodukowanym, nowoczesnym leku.
Naukowe odkrycie noni przypisuje siÄ™ doktorowi Ralphowi Heinicke, żyjÄ…cemu w USA naukowcowi niemieckiego pochodzenia. Jako naukowy przedstawiciel firmy DOLE Pineapple, mieszkaÅ‚ na Hawajach w latach 1950-1986 i zajmowaÅ‚ siÄ™ gÅ‚ównie badaniami nad "cudem enzymowym" ananasem.W 1972 roku doktor Heinicke odkryÅ‚ wystÄ™pujÄ…cy w ananasie enzym bromelainÄ™.
Zawartość bromelainy w owocach ananasa spadaÅ‚a jednak wraz z upÅ‚ywem lat, co wedÅ‚ug badacza byÅ‚o spowodowane przemysÅ‚owÄ… uprawÄ… tej roÅ›liny i wyjaÅ‚owieniem gleby jednostronnymi nawozami. W ramach dalszych dÅ‚ugoletnich badaÅ„ udaÅ‚o mu siÄ™ w 1981 roku wyizolować nastÄ™pnÄ… substancjÄ™, którÄ… nazwaÅ‚ i opatentowaÅ‚ jako kseroninÄ™.
Dalsza jego praca, po ustaleniu prokseroniny, prokseronazy i serotoniny jako kofaktorów niezbÄ™dnych do biosyntezy kseroniny, polegaÅ‚a na znalezieniu ich naturalnych źródeÅ‚.
WedÅ‚ug legendy zjawiÅ‚o siÄ™ wówczas u niego dwóch turystów, którzy przywieźli ze sobÄ… noni. Bez wzglÄ™du na to, ile prawdy zawiera siÄ™ w tej opowieÅ›ci, należy wyjść z zaÅ‚ożenia, że wyniki badaÅ„ morinda citrifolia przeszÅ‚y najÅ›mielsze oczekiwania doktora Heinicke. StwierdziÅ‚ on, iż noni zawiera w sobie 800 razy wiÄ™cej prokseroniny niż ananas.
Dalsze jego badania wykazaÅ‚y nie kajÄ…ce z poÅ‚Ä…czenia efektów wywoÅ‚anych kseroninÄ… oraz nastÄ™pnych znalezionych w tej roÅ›linie w 1993 roku zwiÄ…zków chemicznych, takich jak skopoletina i serotonina. Skopoletyna jest bardzo wielostronnym zwiÄ…zkiem. Chroni ona system krążenia krwi przed przeciążeniem, rozszerza zwężone naczynia krwionoÅ›ne i reguluje, we wspóÅ‚pracy z innymi skÅ‚adnikami noni, ciÅ›nienie krwi. Oprócz tego zwalcza stany zapalne i dziaÅ‚a przeciwalergicznie.
Następnym bardzo ważnym związkiem chemicznym zawartym w noni jest damnacanthal. Został on wyizolowany z soku na Uniwersytecie Keiogijuku w Tokio oraz w Instytucie Nauk Biomedycznych w Japonii.
Wyniki badaÅ„ wskazujÄ… na to, że dziÄ™ki dziaÅ‚aniu damnacanthalu prekancerogenne komórki, to znaczy komórki, które zaczynajÄ… siÄ™ przemieniać i charakteryzujÄ… siÄ™ przy tym innÄ… przemianÄ… materii niż ich zdrowe siostry, pobudzane sÄ…, poprzez biochemiczne interakcje na poziomie genów w swoim wnÄ™trzu, do zwolnienia tempa rozmnażania siÄ™ przez podziaÅ‚.
DziÄ™ki temu majÄ… o wiele wiÄ™kszÄ… szansÄ™ powrotu do normalnego, naturalnego procesu przemiany materii i unikniÄ™cia w ten sposób zwyrodnienia.
Chemiczne analizy skÅ‚adników noni wykazaÅ‚y, iż w zależnoÅ›ci od stopnia dojrzaÅ‚oÅ›ci roÅ›liny wystÄ™pujÄ… w niej różne substancje. Również i sposób przyrzÄ…dzania produktów z morinda citrifolia ma niemaÅ‚y wpÅ‚yw na jej skÅ‚ad chemiczny.
Doktor Mona Harrison, lekarka ze stanu Maryland, uważa, że poza dziaÅ‚aniem kompleksu kseroniny, skopoletiny i serotoniny wiele pozytywnych efektów zastosowania noni wynika z pobudzenia aktywnoÅ›ci szyszynki, gÅ‚Ä™boko we wnÄ™trzu mózgu poÅ‚ożonego gruczoÅ‚u.
Szyszynka jest miejscem produkującym serotoninę i wykorzystującym ją do biosyntezy innego hormonu melatoniny. Serotonina i melatonina odgrywają bardzo ważną rolę w regulowaniu snu, temperatury ciała, nastroju, przebiegu procesu dojrzewania i menstruacji.
Doktor Harrison podejrzewa także, że działanie noni wynika ze spowodowanej przez nią zmiany częstotliwości energii ciała.
Melatonia najprawdopodobniej opóźnia proces starzenia siÄ™, daje nam zdrowy sen, pomaga przy skurczach brzucha, zmÄ™czeniu i stanach depresyjnych. Razem z serotoninÄ… wpÅ‚ywa na przebieg kobiecego cyklu, na nastrój psychiczny itp.
SerotoninÄ… jest też prawdopodobnie odpowiedzialna za pozytywny wpÅ‚yw na proces trawienia. W caÅ‚ym organizmie znajdujÄ… siÄ™ receptory serotoniny (miejsca, z którymi Å‚Ä…czy siÄ™ serotoninÄ…, aby rozwinąć swojÄ… dziaÅ‚alność).
NajwiÄ™kszÄ… koncentracjÄ™ tych receptorów znajdujemy jednak nie w mózgu, lecz w jelicie cienkim.Poza wymienionymi powyżej wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciami, noni wspomaga także produkcjÄ™ naturalnego hormonu - kortizolu.
Uczestniczy on w przemianie wÄ™glowodanowej, ma dziaÅ‚anie przeciwalergiczne, odtruwajÄ…ce i przeciwzapalne. MiÄ™dzynarodowe badania wykazaÅ‚y na przykÅ‚ad, że dawki pobieranych antybiotyków mogÄ… być ostrożnie zmniejszane, jeżeli jednoczeÅ›nie jest zażywana noni.
Synergetyczne (wspomagające się nawzajem) działanie kseroniny, skopoletiny oraz serotoniny ma dodatni wpływ na PMS (syndrom przedmenstrualny), włącznie ze skokami nastroju, histerią, skurczami brzucha, drażliwością i atakami słabości w czasie pomiędzy owulacją a początkiem okresu.
U mężczyzn noni poprawia funkcjonowanie prostaty, zmniejszajÄ…c nocne ciÅ›nienie na pÄ™cherz moczowy. Poprzez wspólne dziaÅ‚anie kseroniny, skopoletiny i serotoniny możliwa jest również stabilizacja poziomu cukru we krwi na normalnym poziomie.
Owoc noni, ta wspaniała roślina, jest obiektem intensywnych badań naukowych dopiero od początku lat 90.
Do dzisiaj znaleziono w niej ponad 75 istotnych skÅ‚adników, poczÄ…wszy od żelaza (poprawia transport tlenu do każdej komórki), poprzez miedÄ„ (wzmacnia system immunologiczny) i magnez (poprawia pracÄ™ serca), aż do olbrzymiej zawartoÅ›ci witaminy C i chroniÄ…cej skórÄ™ witaminy A.
WedÅ‚ug obecnego stanu wiedzy, dziaÅ‚anie noni nie jest jednak spowodowane jednym lub też wiÄ™kszÄ… iloÅ›ciÄ… odrÄ™bnych jej skÅ‚adników, lecz odpowiednio wyważonym dziaÅ‚aniem wszystkich substancji.
Anna Hirazumi kończy swoją pracę doktorską następującym stwierdzeniem: "Chociaż medyczne skutki noni są znane światu od około 2000 lat, działanie tej rośliny pozostaje jednak pod wieloma względami nadal tajemnicą".
"Noni owoc zdrowia" - autor Jacek Skarbek