Nieprzyjemny zapach z ust
NIEPRZYJEMNY ZAPACH Z UST, HALITOZA, NIEŚWIEŻY ODDECH
Nieprzyjemny zapach z ust może mieć swoje źródÅ‚o w gardle, przeÅ‚yku lub żoÅ‚Ä…dku. Przykry zapach z ust może towarzyszyć chorobie wrzodowej, ostrym nieżytom żoÅ‚Ä…dka, zespoÅ‚owi zÅ‚ego wchÅ‚aniania, przejadaniu siÄ™, uchyÅ‚kom przeÅ‚yku, zwężeniom przeÅ‚yku, czy też niedrożnoÅ›ci jelit. Nieprzyjemny zapach z ust może też być z powodu zapalenia bÅ‚ony Å›luzowej nosa, zatok, gardÅ‚a lub migdaÅ‚ków, a także choroby pÅ‚uc.
Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust dotyczy wielu osób. . Przyczyny tej dolegliwoÅ›ci sÄ… zazwyczaj niegroźne i tylko w pojedynczych przypadkach nieÅ›wieży oddech jest oznakÄ… poważnej choroby. Wydawać by siÄ™ mogÅ‚o, że problem jest bÅ‚ahy. Jednak nieprzyjemny zapach z ust może skutecznie utrudniać życie - zniechÄ™cać znajomych, uniemożliwić zaprzyjaźnianie siÄ™ z nowymi osobami, może też dyskwalifikować w oczach pracodawcy. NieÅ›wieży oddech stanowi czÄ™sto wiÄ™kszy problem dla otoczenia niż dla osoby dotkniÄ™tej tÄ… przypadÅ‚oÅ›ciÄ…. NiedoskonaÅ‚ość wÄ™chu powoduje, że czÄ™sto osoba, której oddech jest nieprzyjemny nie zdaje sobie z tego sprawy.
Test zapachu
Gdy chcesz sprawdzić, czy zapach z twoich ust jest nieprzyjemny, zapytaj kogoÅ› bliskiego. JeÅ›li siÄ™ wstydzisz, sprawdź to sam, 2-3 godziny po posiÅ‚ku. Wtedy w ustach znajduje siÄ™ najwiÄ™cej bakterii. WczeÅ›niej nie myj zÄ™bów, nie używaj Å›rodków odÅ›wieżajÄ…cych oddech (pÅ‚ynu, gumy do żucia czy cukierków miÄ™towych).
Szeroko otwórz usta i maksymalnie wysuÅ„ jÄ™zyk. TylnÄ… część jÄ™zyka kilka razy potrzyj palcami, a nastÄ™pnie powÄ…chaj palce.
SuchÄ… szczoteczkÄ… do zÄ™bów przez 3 minuty szoruj zÄ™by, jak przy każdym myciu. Nie używaj wody ani pasty, nie pÅ‚ucz szczotki. PowÄ…chaj jÄ…, gdy upÅ‚ynie póÅ‚ minuty.
NiewoskowanÄ… i nieperfumowanÄ… niciÄ… dentystycznÄ… wyczyść przestrzenie miÄ™dzy zÄ™bami. Po póÅ‚minucie powÄ…chaj nitkÄ™.
Przyjmuje siÄ™, że woÅ„ utrzymujÄ…ca siÄ™ na nitce lub szczoteczce jest identyczna z tÄ…, który wydziela siÄ™ z ust.
ŹródÅ‚a nieprzyjemnego zapachu z ust to:
*niedokÅ‚adne mycie zÄ™bów, dziÄ…seÅ‚ i jÄ™zyka powoduje, że bakterie majÄ… pożywkÄ™ z resztek jedzenia,
*choroby uzÄ™bienia (ubytki próchnicowe, zgorzel miazgi, psujÄ…ce siÄ™ pozostawione korzenie zÄ™bów),
*bakteryjne zapalenie dziąseł i przyzębia,
*grzybica jamy ustnej ( zakażenia pojawiają się po kuracji antybiotykowej albo wtedy, kiedy układ odpornościowy jest osłabiony,
*nalot na tylnej części języka,
*owrzodzenia i przetoki w jamie ustnej,
*zużyte, porowate protezy, których oczyszczenie jest trudne,
*zmniejszony dopÅ‚yw Å›liny i wysychanie Å›luzówek: oddychanie przez usta, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, palenie papierosów, *nadużywanie alkoholu, zażywanie niektórych leków (np. odwadniajÄ…cych, psychotropowych), które wysuszajÄ… gardÅ‚o i usta oraz hamujÄ… wydzielanie Å›liny,
*czosnek, cebula (poza obecnością w ustach, substancje zapachowe zawarte w czosnku i cebuli są też wchłaniane w jelitach i wydychane przez płuca)
Jama ustna jest wspólnym odcinkiem dwóch ukÅ‚adów – pokarmowego i oddechowego. Zapach obecny w wydychanym powietrzu może być zatem objawem jakiegoÅ› zaburzenia w każdym z tych ukÅ‚adów. Najczęściej nieprawidÅ‚owy zapach wiąże siÄ™ z obecnoÅ›ciÄ… jakiegoÅ› zÅ‚owonnego gazu w powietrzu wydychanym, którego normalnie tam nie ma. CuchnÄ…ce gazy mogÄ… także powstawać, jeżeli cierpimy na grzybicÄ™ przewodu pokarmowego lub zakażenie bakteriami beztlenowymi. Brzydki zapach jest wyczuwany i w wydychanym powietrzu, i w gnÄ™biÄ…cych chorego wiatrach.
SkÄ…d ten gaz?
* za jego powstawanie mogą być odpowiedzialne drobnoustroje - bakterie, wirusy, grzyby
*nieprawidÅ‚owy skÅ‚ad metaboliczny Å›liny czy soków żoÅ‚Ä…dkowych, a zatem nieprawidÅ‚owe funkcjonowanie narzÄ…dów wewnÄ™trznych
* uporczywe zaparcia powodujÄ…, że pokarmy dÅ‚użej przebywajÄ… w przewodzie pokarmowym, gnijÄ… i wytwarzajÄ… gazy, które cofajÄ… siÄ™ (skoro nie mogÄ… wyjść inaczej).
Bywa, że niemiÅ‚y zapach z ust towarzyszy chorobie wrzodowej żoÅ‚Ä…dka, ostrym nieżytom przewodu pokarmowego, zapaleniu bÅ‚ony Å›luzowej żoÅ‚Ä…dka, zespoÅ‚owi zÅ‚ego wchÅ‚aniania oraz zbyt maÅ‚ej iloÅ›ci enzymów wydzielanych przez trzustkÄ™ i wÄ…trobÄ™. W tym ostatnim przypadku pokarm nie jest prawidÅ‚owo trawiony i gnije w żoÅ‚Ä…dku.
Jaka więc rada?
Odwiedź dentyste, zadbaj o higienÄ™ jamy ustnej dodajÄ…c 1-2 kropli produktu Oxy Max do pasty do zÄ™bów, zadbaj o przewód pokarmowy, jelita, a wogóle oczyść swój organizm. UlgÄ™ naszym organizmom może przynieść kuracja dla dzieci i kuracja dla dorosÅ‚ych.