Historia Noni
NONI - HISTORIA ODKRYCIA NONI
"OkoÅ‚o 2000 lat temu, gdzieÅ› na przeÅ‚omie I i II wieku, wÄ™drowcy z poÅ‚udniowo - wschodniej Azji wyruszyli na swoich Å‚ódkach, którymi dzisiaj niewielu odważyÅ‚oby siÄ™ przepÅ‚ynąć BaÅ‚tyk, w liczÄ…cÄ… tysiÄ…ce kilometrów podróż przez Pacyfik.
Ich celem były bajkowe wyspy Polinezji. Na bezkresnych obszarach Oceanu Spokojnego, ograniczone z jednej strony przez kontynent amerykański, z pozostałych stron przez Australię, Azję i obszar bieguna południowego, rozsypane zostały na wodzie, jak ręką baśniowego olbrzyma, tysiące mniejszych i większych wysp.
Niektóre przekazy tubylców mówiÄ…, że sÄ… one szczytami gór, zatopionego przed tysiÄ…cami lat przez kataklizm, legendarnego kontynentu Lemurii. Podróżnicy, chociaż ich kultura i wiedza czÄ™sto spotyka siÄ™ dzisiaj z pobÅ‚ażliwym uÅ›mieszkiem "wyksztaÅ‚conych" mieszkaÅ„ców cywilizowanego Zachodniego Åšwiata, dysponowali znakomitymi umiejÄ™tnoÅ›ciami nawigacyjnymi i wiadomoÅ›ciami o prÄ…dach morskich i wiatrach Pacyfiku.
W poszukiwaniu nowej ojczyzny każdy z nich zabieraÅ‚ do swej maÅ‚ej Å‚ódki tylko najpotrzebniejsze rzeczy: narzÄ™dzia, broÅ„, zapas jedzenia i wody pitnej oraz to co byÅ‚o dla nich najważniejsze, co dostarczaÅ‚o im pożywienia i chroniÅ‚o przed chorobami - nasiona pewnej tropikalnej roÅ›liny, którÄ… zwali noni.
Terapeutyczne zastosowanie soku z noni , owocu noni, było szeroko rozpowszechnione. Wszystkie części składowe rośliny noni wykorzystywane były w celach zdrowotnych: kwiaty, nasiona, liście, drewno, kora, korzenie i oczywiście owoc noni.
Doniesiena na temat tego co do dnia dzisiejszego przetrwaÅ‚o zawdziÄ™czamy wysiÅ‚kom uwczesnych historyków oraz wspóÅ‚czesnym badaczÄ…. DziÄ™ki nim stare przekazy konfrontuje siÄ™ z obecnie prowadzonymi badaniami naukowym, które wciąż trwajÄ….
Noni na wyspach Pacyfiku jest ważnÄ… roÅ›linÄ…. Tubylcy czcili jÄ… i mieszkajÄ…cego w niej ducha. Kahuno-wie, tradycyjni uzdrowiciele Polinezji, stosowali noni w swych Å›wiÄ™tych rytuaÅ‚ach. Nie używali do swych celów dowolnych drzew noni, lecz jedynie tych, które rosÅ‚y w miejscach mocy. W huna, prastarej tradycyjnej nauce wywodzÄ…cej siÄ™ z okresu okoÅ‚o 2000 lat przed naszÄ… erÄ…, uważa siÄ™, że różne miejsca charakteryzujÄ… siÄ™ odmiennymi potencjaÅ‚ami mocy i jakoÅ›ciÄ… energii życiowej. Miejsca mocy byÅ‚y obszarami odznaczajÄ…cymi siÄ™ zwiÄ™kszonym promieniowaniem energii życiowej, w których kahunowie szczególnie Å‚atwo mogli siÄ™ Å‚Ä…czyć z opiekuÅ„czymi duchami natury.
W swej, liczÄ…cej wiele setek lat, praktyce uzdrowicielskiej kahunowie uważali, że mieszkajÄ…ce w noni siÅ‚y sÄ… zdolne nie tylko pozytywnie wpÅ‚ywać na różnorodne problemy zdrowotne, lecz również pomóc w przypadku wszelkich dysharmonii duchowych. Aczkolwiek stosowali w swych praktykach różne dostÄ™pne im roÅ›liny, noni zajmowaÅ‚a u kahunów szczególne miejsce.
Jak bardzo było rozpowszechnione terapeutyczne zastosowanie owocu noni świadczy fakt, iż wszystkie części składowe rośliny wykorzystywane były w celach zdrowotnych: nasiona, kwiaty, liście, kora, drewno, korzenie i owoce.
Na Samoa, jak i na Hawajach, z sukcesem stosowali owoc noni do zakÅ‚óceÅ„ systemu trawiennego, infekcji skóry, stanów zapalnych, ropnych wrzodów jamy ustnej, gorÄ…czki, biegunki, obstrukcji, pasożytów jelit, zgnieceÅ„ i zwichnięć. Wykorzystywali tÄ™ roÅ›linÄ™ także w przypadkach, ukÄ…szeÅ„ owadów, oparzeÅ„ i zatruć rybami.
Na tym jednak nie koniec możliwości noni. Tradycyjni lekarze stosowali ją też w następujących przypadkach:
-
OkÅ‚ady z ciepÅ‚ych liÅ›ci aplikowane byÅ‚y na stawy zaatakowane artretyzmem i egzemÄ…. Przy wszystkich zewnÄ™trznych zastosowaniach czÄ™sto używano mieszaniny ekstraktu roÅ›liny z olejem kokosowym, aby uÅ‚atwić wnikanie mikstury w skórÄ™.
-
RozmiÄ™kczone liÅ›cie Å‚agodziÅ‚y obrzÄ™ki różnego pochodzenia.
-
OkÅ‚ady z papki z liÅ›ci dezynfekowaÅ‚y stany ropne skóry i wrzody.
-
Przy bólach gardÅ‚a byÅ‚y żute liÅ›cie i pity sok z owoców.
-
Ekstrakt z rozgniecionych liści pomagał dorosłym przy stanach zapalnych dziąseł.
-
Rozgniecione dojrzałe owoce i ich sok podawane były młodym ludziom jako płyn do płukania ust.
-
Napar z liści pomagał obniżyć gorączkę u dorosłych.
-
Przy ciężkich przeziÄ™bieniach i gorÄ…czce niemowlaków rozcierano im na skórze rozgniecione liÅ›cie.
-
Zmielone owoce mieszano z kawą i trzciną Cukrową, aby wzmocnić system immunologiczny przy gruźlicy.
-
Dla złagodzenia kaszlu podawano zmieloną korę.
-
Napar z kory pito przy wrzodach żołądka.
-
KawaÅ‚ki owoców i korzeni moczone byÅ‚y w gorÄ…cej wodzie i przyjmowane w celu zabicia pasożytów jelit.
-
Wysuszona i zmielona kora zmieszana z wodą stosowana była przy biegunce u małych dzieci.
-
Sproszkowane liście, owoce i korzenie wraz z wodą pomagały przy biegunce u dorosłych.
-
Malajskie kobiety piÅ‚y sok z owoców noni i ekstrakt z kory w celu regulacji menstruacji.
-
OkÅ‚ady z papki owocowej przynosiÅ‚y natychmiastowy skutek przy obrzÄ™kach, gÅ‚Ä™bokich ranach ciÄ™tych, wrzodach i stanach zapalnych stawów.
-
Owocem i korÄ… noni likwidowano problemy dróg oddechowych.
Owoc noni,sok noni, jest od dawna znanym tradycyjnym i wyjÄ…tkowo skutecznym Å›rodkiem przy dolegliwoÅ›ciach skórnych. PoczÄ…wszy od oparzeÅ„ poprzez wszystkie rodzaje uszkodzeÅ„, od niewielkich zadrapaÅ„ aż do otwartych ran, zewnÄ™trzne stosowanie noni przynosiÅ‚o zadziwiajÄ…ce rezultaty. LiÅ›cie z morinda citrifolia redukowaÅ‚y stany zapalne i Å‚agodziÅ‚y zewnÄ™trzne bóle. Owoc noni jest najbardziej wielostronnym Å›rodkiem : dziaÅ‚a antybakteryjnie, przeciwbólowe, antytoksycznie, przeciwzapalnie, przeczyszczajÄ…ce, uspokajajÄ…co, usuwa nadmierny Å›luz, przywraca gÅ‚adkość skóry, reguluje menstruacjÄ™, wzmacnia organizm i obniża wysokie ciÅ›nienie krwi. Sok noni-owoc noni powoduje oczyszczanie organizmu.
Równie ważne zastosowanie znajdowaÅ‚a noni na tropikalnych wyspach jako istotne źródÅ‚o pożywienia. Aby uniknąć gÅ‚odu, jedzono tÄ™ roÅ›linÄ™ na surowo lub jÄ… gotowano. Owoce zrywano, gdy jeszcze byÅ‚y twarde i dojrzewaÅ‚y potem na sÅ‚oÅ„cu. Gdy zmiÄ™kÅ‚y, proszkowano je i odprowadzano sok. LiÅ›cie jedzono jako warzywa oraz nadawaÅ‚y siÄ™ idealnie do zawijania w nie ryb podczas gotowania. Jak widać, chociaż odkrycie noni przez zachodni Å›wiat jest jeszcze bardzo nowe, roÅ›lina ta ma za sobÄ… tysiÄ…ce lat stosowania w licznych tradycyjnych kulturach poÅ‚udniowego Pacyfiku i regionu karaibskiego. Od wielu setek lat stosowano jÄ… do zabiegów przy ciężkich chorobach i zranieniach. Medycyna naturalna jest sztukÄ… empirycznÄ…. Obserwuje zachowanie i wyniki u czÅ‚owieka i zwierzÄ™cia i wyciÄ…ga wnioski - uczy siÄ™. Jest naukÄ… intuicyjnÄ…. Wie, że rozum jest w stanie objąć jedynie maÅ‚Ä… część rzeczywistoÅ›ci.
Niestety, tradycyjne kultury Polinezji i Hawajów zaszeregowane zostaÅ‚y przez cywilizacjÄ™ do kategorii kultur epoki kamiennej. Jest to Å›cieżka wiodÄ…ca w Å›lepy zauÅ‚ek, ponieważ miarÄ… rozwoju uczyniono tu jedynie fakt mniej rozwiniÄ™tej techniki i gospodarki czy też brak jÄ™zyka pisanego. A przecież w starych kulturach tkwiÄ… nieprzebrane bogactwa wiedzy o czÅ‚owieku, naturze oraz Å›wiecie. Coraz częściej doÅ›wiadczaj Ä… tego naukowcy z dziedziny fizyki kwantowej, biologii i medycyny. CiÄ…gle od nowa nauka stwierdza z zaskoczeniem, że najnowsze odkrycia badawcze" już przed setkami lat byÅ‚y podstawÄ… prastarych metod ?prymitywnych" kultur. Nie jestem przeciwny rozwojowi, technice czy też wspóÅ‚czesnej medycynie. Sam, jako przedstawiciel nauk Å›cisÅ‚ych, od lat pracujÄ™ nad rozwojem i doskonaleniem metod pozwalajÄ…cych na dokÅ‚adniejsze zbadanie i zrozumienie otaczajÄ…cej nas rzeczywistoÅ›ci.
Aby zrozumieć takie roÅ›liny jak noni, nauka musi przestawić siÄ™ na nowy sposób myÅ›lenia, opierajÄ…cy siÄ™ na prawach życia i miÅ‚oÅ›ci. Kto rozpozna CaÅ‚ość zamiast szukać korzyÅ›ci w poszukiwaniu części skÅ‚adowych, temu bÄ™dzie to dane."
"Noni owoc zdrowia" - autor Jacek Skarbek