Grzybica a schorzenia - CALIVITA - Sklep Dystrybutora - NATURALNE SUPLEMENTY - 25 lat {literal}
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka PrywatnoÅ›ci    AKCEPTUJĘ
{/literal}

Hity CaliVity

        

    Polinesian Noni

      

         Ocean 21 

    

       ParaProtex

     

       AC-Zymes

      

         Nopalin

        

         OxyMax

 

Suplementy Calivita

Grzybica a schorzenia

 

Rola grzybów drożdżopodobnych rodzaju Candida w wybranych schorzeniach przewodu pokarmowego 


Obecność drożdżaków z rodzaju Candida w jelitach po raz pierwszy zasygnalizowana zostaÅ‚a w 1839 roku przez dr Langenbecka. Grzyby, gÅ‚ównie drożdżaki, wystÄ™pujÄ… u 10-40 procent ludzi zdrowych w caÅ‚ym przewodzie pokarmowym, poczÄ…wszy od jamy ustnej aż do odbytnicy w maÅ‚ych stężeniach – 103 cfu/g kaÅ‚u. Z klinicznego punktu widzenia pojawia siÄ™ jednak pytanie, czy Candida może być u osób zdrowych patogenna i jaki jest jej faktyczny zwiÄ…zek z chorobami zapalnymi jelit, a także z innymi schorzeniami przewodu pokarmowego.

WedÅ‚ug dr Muellera wystÄ™powanie grzybów w przewodzie pokarmowym można odnieść do trzech różnych sytuacji:
*Możemy mówić o florze przejÅ›ciowej, kiedy to grzyby przedostajÄ… siÄ™ z pożywieniem, ale nie osiedlajÄ… i nie namnażajÄ… siÄ™ w przewodzie pokarmowym i zostajÄ… w krótkim przedziale czasu wydalone.
*Możemy także mówić o florze komensalnej, kiedy to grzyby zasiedlajÄ… jelita i mogÄ… siÄ™ w pewnej iloÅ›ci rozmnażać nie powodujÄ…c jednak objawów chorobowych.
*Możemy wreszcie mówić o florze patologicznej. W tej sytuacji grzyby nie tylko zasiedlajÄ… jelita, ale przenikajÄ…c do tkanek gospodarza powodujÄ… objawy chorobowe.

Zatem, tak czÄ™sto używane pojÄ™cie drożdżycy czyli „kandydozy” we wÅ‚aÅ›ciwym znaczeniu tego sÅ‚owa obejmuje jedynie taki stan, kiedy zajÄ™cie przez drożdżaki Candida tkanek lub organów, powoduje wystÄ…pienie objawów choroby. OkreÅ›lenie drożdżyca nie dotyczy natomiast sytuacji bezobjawowej obecnoÅ›ci w Å›wietle przewodu pokarmowego grzybiczej flory komensalnej. Rozdzielenie pojęć „zasiedlenie jelitowe” oraz „kandydoza jelitowa” wydaje siÄ™ zatem celowe, jednakże w potocznym jÄ™zyku medycznym pojÄ™cia te sÄ… czÄ™sto stosowane zamiennie.

Do zakażenia grzybiczego przewodu pokarmowego dochodzi zazwyczaj na drodze endogennej.

Wiadomo, że do zwiÄ™kszenia proliferacji drożdżaków rodzaju Candida w jelitach przyczyniać mogÄ… siÄ™ różne dodatkowe czynniki. Najważniejszymi i najwczeÅ›niej naukowo wyjaÅ›nionymi czynnikami predysponujÄ…cymi do rozwoju drożdżycy sÄ… czÄ™sto stosowane, w różnych sytuacjach klinicznych, antybiotyki. PrzewlekÅ‚e stosowanie antybiotyków zmniejsza lub eliminuje naturalnÄ… mikroflorÄ™ przewodu pokarmowego. KonsekwencjÄ… wyparcia komensalnych bakterii, które wspóÅ‚zawodniczÄ… o miejsca receptorowe komórek nabÅ‚onka jest zaburzenie biorównowagi w jelitach prowadzÄ…ce do nadmiernego namnażania siÄ™ drożdżaków chorobotwórczych.

Innymi, dobrze już poznanymi czynnikami zaburzajÄ…cymi biorównowagÄ™ w przewodzie pokarmowym jest szerokie stosowanie sterydów, hormonalnych Å›rodków antykoncepcyjnych, cytostatyków, a także Å›rodków zobojÄ™tniajÄ…cych kwaÅ›ne Å›rodowisko w żoÅ‚Ä…dku. WspóÅ‚czesna dieta, nadmiernie bogata w cukry zarówno proste, jak i zÅ‚ożone jest również czynnikiem odpowiedzialnym za nadmiernÄ… kolonizacjÄ™ przewodu pokarmowego grzybami z rodzaju Candida. To wÅ‚aÅ›nie wÄ™glowodany sÄ… chÄ™tnie i bardzo szybko metabolizowane przez drożdżaki.

Do chorób, którym czÄ™sto towarzyszÄ… zakażenia grzybicze, także przewodu pokarmowego należą: bakteryjne i wirusowe choroby zakaźne, czÄ™sto choroby hematologiczne, nowotwory, a przede wszystkim cukrzyca.
Grupy osób szczególnie narażone na zakażenia grzybicze to: noworodki, maÅ‚e dzieci, osoby w wieku podeszÅ‚ym oraz alkoholicy i narkomani.

DziÅ› już wiadomo, że przyczynÄ… kandydozy przewodu pokarmowego w ponad 80 procentach przypadków jest gatunek Candida albicans. Znacznie rzadziej do rozwoju drożdżycy dochodzi w wyniku zakażenia Candida tropicalis, Candida glabrata, Candida crusei lub Candida lusitaniae.
Zakażenia grzybicze jelit rozwijają się zazwyczaj w środkowym lub/i dolnym odcinku jelita cienkiego, a także w okolicy zastawki krętniczo-kątniczej.

Grzybice o nietypowej symptomatologii mogÄ… stwarzać istotne problemy diagnostyczne dlatego, że stwierdzenie obecnoÅ›ci grzybów w kale ma ciÄ…gle ograniczonÄ… wartość diagnostycznÄ…. Wykazanie bowiem obecnoÅ›ci drożdżaków w kale wskazuje jedynie na ich wystÄ™powanie w Å›wietle przewodu pokarmowego, a nie zawsze odpowiada na pytanie czy fakt ten ma istotny zwiÄ…zek z zakażeniem bÅ‚ony Å›luzowej. Istotnym i czÄ™sto pomocnym badaniem w procesie diagnostycznym grzybic jest badanie endoskopowe, w którym czÄ™sto opisuje siÄ™ wystÄ™powanie pleÅ›niawkowych nalotów lub/i owrzodzeÅ„ w bÅ‚onie Å›luzowej. Badanie histopatologiczne może być pomocne i wykazać obecność drożdżaków zasiedlajÄ…cych bÅ‚onÄ™ Å›luzowÄ… przewodu pokarmowego, niestety nie jest ono wykonywane rutynowo.


ZespóÅ‚ jelita drażliwego

ZastanawiajÄ…c siÄ™ również nad zÅ‚ożonÄ… etiologiÄ… zespoÅ‚u jelita drażliwego niektórzy badacze rozważajÄ… możliwość wpÅ‚ywu na jej rozwój infekcji grzybiczej. Middelton, badajÄ…c próbki kaÅ‚u, wykazaÅ‚ obecność drożdżaków Candida u części pacjentów z rozpoznanym zespoÅ‚em jelita drażliwego, w przeciwieÅ„stwie do zdrowych ochotników, u których hodowle nie potwierdziÅ‚y obecnoÅ›ci drożdżaka. ZespóÅ‚ jelita drażliwego jest najczÄ™stszym schorzeniem spotykanym w praktyce gastroenterologicznej. Wiadomym jest, że u znaczÄ…cej części tych chorych dochodzi do swoistych nietolerancji różnych pokarmów. Postuluje siÄ™, że ta nietolerancja pokarmów może być konsekwencjÄ… patologicznego rozrostu Candida albicans w jelicie.

Biegunki

Godnym zwrócenia szczególnej uwagi wydaje siÄ™ problem biegunek u osób z prawidÅ‚owÄ… odpornoÅ›ciÄ…. Wbrew wczeÅ›niejszym przypuszczeniom wiadomym jest, że jelito cienkie obok znanej roli jakÄ… odgrywa w pasażu pokarmu, może być również miejscem patologicznej kolonizacji drobnoustrojów. Z uwagi jednak na swoje umiejscowienie w Å›rodkowej części przewodu pokarmowego jelito cienkie stwarza dość poważne trudnoÅ›ci diagnostyczne. TrudnoÅ›ci te wynikajÄ… z braku możliwoÅ›ci kontroli endoskopowej, a wprowadzona do praktyki klinicznej w 2000 roku endoskopia kapsuÅ‚kowa nie jest jeszcze badaniem powszechnie dostÄ™pnym, a jej istotnÄ… niedoskonaÅ‚oÅ›ciÄ… jest brak możliwoÅ›ci pobrania materiaÅ‚u do badaÅ„ mikroskopowych.

Dr Cohen badajÄ…c 27-osobowÄ… grupÄ™ studentów medycyny stwierdziÅ‚ wystÄ™powanie grzybów, gÅ‚ównie drożdżaków Candida w caÅ‚ym przewodzie pokarmowym. Zarówno czÄ™stość wystÄ™powania, jak i stężenie tych grzybów wzrastaÅ‚o progresywnie od nosogardzieli, gdzie drożdżaki stwierdzano w 30% przypadków, aż do koÅ„cowego odcinka jelita grubego, gdzie ich obecność siÄ™gaÅ‚a 67%. Podobne wyniki uzyskali wczeÅ›niej dr Smith oraz dr Conant stwierdzajÄ…c równoczeÅ›nie wzrost czÄ™stoÅ›ci wystÄ™powania drożdżaków w przewodzie pokarmowym czÅ‚owieka wraz z wiekiem.

W latach dziewięćdziesiÄ…tych potwierdzono wystÄ™powanie grzybów chorobotwórczych w wiÄ™kszoÅ›ci owrzodzeÅ„ i zmian nadżerkowych w dwunastnicy oraz w jelitach tak cienkim, jak i grubym. Wykazano ponadto, że grzyby rodzaju Candida lokalizujÄ… siÄ™ gÅ‚ównie w bÅ‚onie Å›luzowej, podczas gdy grzyby rodzaju Aspergillus majÄ… tendencjÄ™ do penetrowania caÅ‚ej gruboÅ›ci Å›ciany jelita. Aczkolwiek należy pamiÄ™tać, iż opisano w literaturze przypadki czystej infekcji Candida, która doprowadziÅ‚a do perforacji Å›ciany jelita i zapalenia otrzewnej.
Potwierdzonym jest również fakt, że grzyby rodzaju Candida, w przeciwieÅ„stwie do Aspergillus mogÄ… być istotnym dla rozwoju zakażenia patogenem.

Makroskopowo zmiany Å›luzówkowe przewodu pokarmowego wywoÅ‚ane drożdżakami mogÄ… pojawiać siÄ™ pod postaciÄ… owrzodzeÅ„, nalotów, guzków lub obrazu speÅ‚zajÄ…cego nabÅ‚onka. Å»aden z tych makroskopowych obrazów nie jest jednak specyficzny dla zakażenia grzybiczego, co czÄ™sto utrudnia postawienie szybkiego, przyczynowego rozpoznania. Należy jednak pamiÄ™tać, że infekcje grzybicze można spotkać w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków wszystkich stanów patologicznych zarówno żoÅ‚Ä…dka jak i jelit.

Dr Minoli badajÄ…c grzybice żoÅ‚Ä…dka stwierdziÅ‚, że Candida albicans może bytować w żoÅ‚Ä…dku jako saprofit, nie obserwuje siÄ™ wówczas makroskopowych zmian bÅ‚ony Å›luzowej. JeÅ›li jednak w badaniu gastroskopowym napotykamy pleÅ›niawki, zmiany drobnoguzkowe lub owrzodzenia, to należy podejrzewać, że przyczynÄ… tych nieprawidÅ‚owoÅ›ci może być zachowujÄ…ca siÄ™ jako patogen Candida. IdentyfikacjÄ™, oraz charakterystykÄ™ wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci proteolitycznych, jak również iloÅ›ciowÄ… ocenÄ™ liczby komórek grzyba można przeprowadzić zgodnie z metodykÄ… opracowanÄ… przez dr Mullera.

WystÄ™powanie kolonizacji grzybiczej w aktywnej chorobie wrzodowej żoÅ‚Ä…dka oceniane jest na 30–50%. Obok potwierdzonego już znaczenia spiralnych bakterii z gatunku Helicobacter pylori w patogenezie wrzodu trawiennego coraz bardziej wzrasta zainteresowanie rolÄ… grzybiczej kolonizacji bÅ‚ony Å›luzowej żoÅ‚Ä…dka. Dr Budak badajÄ…c 94 chorych z chorobÄ… wrzodowÄ… i przewlekÅ‚ym zapaleniem bÅ‚ony Å›luzowej żoÅ‚Ä…dka, wykazaÅ‚ patologicznie istotne stężenie grzybów (> 105 CFU/ml) u blisko 21% pacjentów z czynnym wrzodem trawiennym i u 5% pacjentów z przewlekÅ‚ym zapaleniem bÅ‚ony Å›luzowej. Najczęściej izolowanymi szczepami byÅ‚y Candida glabrata (23%) i Candida albicans (21%). Tak wiÄ™c, leczenie wrzodów żoÅ‚Ä…dka zakażonego grzybami Candida wymaga terapii przeciwgrzybiczych.


Wbrew wczeÅ›niejszym przypuszczeniom sugerujÄ…cym, że jelita peÅ‚niÄ… jedynie rolÄ™ pasażu dla grzybów, obecnie przyjmuje siÄ™, że mogÄ… one być również miejscem ich patologicznej kolonizacji. Zakażenie grzybicze rozwija siÄ™ najczęściej w dolnym odcinku jelita cienkiego, także w okolicy zastawki krÄ™tniczo-kÄ…tniczej.
Jednak zarówno w Colitis ulcerosa, jak i w chorobie Crohna niektórzy badacze wykazujÄ… patologiczny rozrost kolonii drożdżakowych. Może mieć to zwiÄ…zek z bogatÄ… w wÄ™glowodany dietÄ… stosowanÄ… czÄ™sto w tych chorobach lub z możliwoÅ›ciÄ… kontaminacji diety grzybiczymi toksynami. W rozwoju kolonii grzybiczych w chorobie Crohna bierze siÄ™ również pod uwagÄ™ rolÄ™ stosowania antybiotyków i sterydów.

Fragmenty artykułu Nowiny Lekarskie 2004

 

UlgÄ™ dla organizmu przyniesie kuracja oczyszczajÄ…ca dla dzieci i kuracja oczyszczajÄ…ca dla dorosÅ‚ych