Tęgoryjec dwunastnicy (Ancylostoma duodenale) - CALIVITA - Sklep Dystrybutora - NATURALNE SUPLEMENTY - 25 lat {literal}
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka PrywatnoÅ›ci    AKCEPTUJĘ
{/literal}

Hity CaliVity

        

    Polinesian Noni

      

         Ocean 21 

    

       ParaProtex

     

       AC-Zymes

      

         Nopalin

        

         OxyMax

 

Suplementy Calivita

Tęgoryjec dwunastnicy (Ancylostoma duodenale)

Tęgoryjec dwunastnicy (Ancylostoma duodenale)

Opis ogólny
 


TÄ™goryjec dwunastnicy (Ancylostoma duodenale) - Pasożyt czÅ‚owieka należący do typu nicieni. DorosÅ‚y osobnik ma niespeÅ‚na 2 cm dÅ‚ugoÅ›ci i ciaÅ‚o jasnoróżowego koloru. Å»yje w dwunastnicy.

Do zakażenia dochodzi przez poÅ‚kniÄ™cie jaj znajdujÄ…cych siÄ™ w zanieczyszczonej wodzie lub na niedomytych owocach i warzywach. Larwy mogÄ… aktywnie wwiercać siÄ™ przez skórÄ™ do naczyÅ„ krwionoÅ›nych, np. przez skórÄ™ stóp osób chodzÄ…cych boso.

Żywi się nabłonkiem dwunastnicy i wysysaną ze ściany dwunastnicy krwią; wywołuje niedokrwistość. Niekiedy przy długotrwałym i znacznym zarażeniu może powodować śmierć. Występuje w strefie subtropikalnej, bardzo rzadko w południowej Europie.

Choroba przez niego wywoływana nazywana jest ancylostomozą, rzadziej ancylostomiozą lub ancylostamatozą.

Dawniej choroba czÄ™sto dotykaÅ‚a górników, stÄ…d czasem używana nazwa choroby: "choroba górników" lub " blednica egipska ".

Cykl rozwojowy tęgoryjca:

  • Jaja opuszczajÄ… organizm czÅ‚owieka z kaÅ‚em. SÄ… tak maÅ‚e, że mogÄ… być wdychane przez gospodarza razem z kurzem.
  • Z jaj w ciepÅ‚ej, wilgotnej glebie wylegajÄ… siÄ™ larwy.
  • Larwy przyczepiajÄ… siÄ™ do skóry i przechodzÄ… do krwi.
  • Z krwiÄ… lub limfÄ… larwy wÄ™drujÄ… do pÅ‚uc, po czym wspinajÄ… siÄ™ drogami oddechowymi do przewodu pokarmowego. Tu osiÄ…gajÄ… dojrzaÅ‚ość
  • W jelicie cienkim larwy przyczepiajÄ… siÄ™ do bÅ‚on Å›luzowych za pomocÄ… zÄ™bów przypominajÄ…cych hak, gÅ‚ównie w jelicie czczym, gdzie przechodzÄ… rozmnażanie pÅ‚ciowe.

Samice skÅ‚adajÄ… 10 000 jaj dziennie. DÅ‚ugość życia robaków wynosi 2-3 lata.

Ciekawostki

Stwierdzono, iż osoby z Å‚agodnym zakażeniem tÄ™goryjcem rzadziej przejawiajÄ… objawy niektórych chorób autoimmunologicznych, takich jak alergie, astma czy Choroba LeÅ›niowskiego-Crohna. W kilku oÅ›rodkach (np University of Nottingham, University of Iowa) prowadzone sÄ… badania nad wywoÅ‚aniem kontrolowanej infekcji tÄ™goryjcem w celach terapeutycznych.


 

 


 


ŹródÅ‚o: Wikipedia
 

UlgÄ™ naszym organizmom może przynieść kuracja dla dzieci i kuracja dla dorosÅ‚ych.