Motylica wątrobowa (Fasciola hepatica) - CALIVITA - Sklep Dystrybutora - NATURALNE SUPLEMENTY - 25 lat {literal}
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka PrywatnoÅ›ci    AKCEPTUJĘ
{/literal}

Hity CaliVity

        

    Polinesian Noni

      

         Ocean 21 

    

       ParaProtex

     

       AC-Zymes

      

         Nopalin

        

         OxyMax

 

Suplementy Calivita

Motylica wÄ…trobowa (Fasciola hepatica)

Motylica wÄ…trobowa (Fasciola hepatica)

Opis ogólny

 
Motylica wÄ…trobowa (Å‚ac. Fasciola hepatica, ang. sheep liver fluke) - Przywra o zÅ‚ożonym cyklu życiowym. Forma dojrzaÅ‚a pasożytuje w przewodach żóÅ‚ciowych wÄ…troby roÅ›linożerców (gÅ‚. bydÅ‚a, owiec, kóz oraz niekiedy czÅ‚owieka) - żywicieli ostatecznych. Zarażenie nastÄ™puje zwykle latem i jesieniÄ…. WywoÅ‚uje chorobÄ™ zwanÄ… fasciolozÄ…. Jest bezwarunkowym pasożytem, co oznacza że nie może wystÄ™pować w formie wolnożyjÄ…cej, jedynie w ciele swojego żywiciela.

Budowa zewnętrzna

OsiÄ…ga do okoÅ‚o 30 (20-40) mm dÅ‚ugoÅ›ci i 8-15 mm szerokoÅ›ci. CiaÅ‚o pokryte jest nieorzÄ™sionym, elastycznym oskórkiem, posiada mikroskopijne kolce, które najobficiej wystÄ™pujÄ… w przedniej części grzbietowej strony ciaÅ‚a. Barwa ciaÅ‚a jest żóÅ‚tawoszara, czasami z lekkim różowym odcieniem. KsztaÅ‚t ciaÅ‚a jest listkowaty, spÅ‚aszczony i najszerszy w przedniej części. Przód ciaÅ‚a zwężony jest w krótki stożek, na którego szczycie mieÅ›ci siÄ™ otwór gÄ™bowy. CiaÅ‚o motylicy posiada 2 nieuzbrojone (bez haczyków) narzÄ…dy czepne - przyssawki - gÄ™bowÄ… i brzusznÄ…, przy czym ta druga jest wiÄ™ksza. MiÄ™dzy przyssawkami, bliżej brzusznej znajduje siÄ™ otwór pÅ‚ciowy. Na tylnym koÅ„cu ciaÅ‚a mieÅ›ci siÄ™ pojedynczy otworek wydalniczy. Wór skórno-mięśniowy zbudowany jest podobnie jak u wirków.

Budowa wewnętrzna

Przyssawka gÄ™bowa znajduje siÄ™ w sÄ…siedztwie otworu gÄ™bowego prowadzÄ…cego do umięśnionej gardzieli, a nastÄ™pnie do przeÅ‚yku i rozgaÅ‚Ä™zionego jelita. Nie wystÄ™puje otwór odbytowy.

Układ wydaliniczy ma charakter protonefrydialny. W tylnej części ciała znajduje się ujście przewodu wydalniczego.

UkÅ‚ad nerwowy skÅ‚ada siÄ™ z dwóch maÅ‚ych zwojów mózgowych, poÅ‚Ä…czonych poprzecznym spoidÅ‚em nadprzeÅ‚ykowym. Od zwojów mózgowych odchodzi kilka pni nerwowych. Najlepiej rozwiniÄ™te sÄ… parzyste pnie brzuszne, oddajÄ…ce na boki kilka krótkich gaÅ‚Ä…zek nerwowych.

ZwierzÄ™ta te sÄ… obojnakami. Każdy osobnik posiada jÄ…dra, nasieniowody, jajowody, jajniki, żóÅ‚tniki, przewody żóÅ‚tkowe, macicÄ™ (nierozgaÅ‚Ä™zionÄ…, tworzÄ…cÄ… sploty), ootyp i gruczoÅ‚ Melisa (otaczajÄ…cy ootyp).

Cykl życiowy

Żywiciel pośredni - ślimak - błotniarka moczarowa
Żywiciel ostateczny - bydło

Jaja pasożyta dostajÄ… siÄ™ do przewodu pokarmowego wraz z żóÅ‚ciÄ… a nastÄ™pnie sÄ… wydalane razem z kaÅ‚em. Poza organizmem żywiciela zachowujÄ… żywotnosc od 2 do 6 miesiÄ™cy. W zbiornikach wodnych z jaja wykluwa siÄ™ larwa zwana miracidium atakujÄ…ca Å›limaki wodne (bÅ‚otniarkÄ™ moczarowa (Lymnaea truncatula) < 1cm), bÄ™dÄ…ce żywicielem poÅ›rednim. W Å›limaku larwa przeksztaÅ‚ca siÄ™ w sporocystÄ™, z której namnaża siÄ™ kolejne stadium larwalne - redia, a nastÄ™pnie cerkarie. CaÅ‚y proces trwa ok. 2 miesiÄ…ce i prowadzi do wytworzenia do 2000 cerkarii z jednego jaja.

Cerkarie aktywnie opuszczajÄ… Å›limaka i przymocowujÄ… siÄ™ do roÅ›lin wodnych. NastÄ™pnie cerkarie tracÄ… ogony, otorbiajÄ… siÄ™ i przeksztaÅ‚cajÄ… w formÄ™ inwazyjnÄ… - metacerkariÄ™. W tej postaci sÄ… w stanie przetrwać nawet przez kilka tygodni/miesiÄ™cy w temperaturach spadajÄ…cych do < -15 °C.

Cykl życiowy zamyka się z chwilą zjedzenia metacerkarii przez żywiciela ostatecznego.


ŹródÅ‚o: Wikipedia


 UlgÄ™ naszym organizmom przyniesie  kuracja dla dzieci i kuracja dla dorosÅ‚ych.