{literal}
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ
{/literal}

Hity CaliVity

        

    Polinesian Noni

      

         Ocean 21 

    

       ParaProtex

     

       AC-Zymes

      

         Nopalin

        

         OxyMax

 

Suplementy Calivita

Czerwonka pełzakowata (Entamoeba histolytica)

Czerwonka pełzakowata (Entamoeba histolytica)

 
Opis ogólny

Czerwonka amebowa (pełzakowica, ameboza - łac. amoebosis, entamoebosis)
- Zespół chorobowy wywoływany przez pierwotniaka z rodziny Entamoebidae - Entamoeba histolytica. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową, poprzez połknięcie cyst pierwotniaka wraz z pożywieniem. Jakkolwiek pasożyt ten występuje na terenie całej kuli ziemskiej, szczególnie narażone na zakażenie są osoby podróżujące do strefy tropikalnej oraz subtropikalnej. Nieleczona pełzakowica (szczególnie ostra postać jelitowa) może skończyć się zgonem.

Objawy

Najczęściej występujące postaci kliniczne pełzakowicy to:

Ostra pełzakowica jelitowa - charakteryzująca się biegunką z dużą ilością śluzu oraz krwią w kale, bólami brzucha, nudnościami, wzdęciami oraz podwyższoną temperaturą ciała. W morfologii krwi stwierdza się leukocytozę.

Przewlekła pełzakowica jelitowa - zespół ten charakteryzują objawy przewlekłego wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, nadwrażliwość jelit, niedokrwistość, stany podgorączkowe oraz powiększenie i bolesność wątroby.

Pełzakowica pozajelitowa
- głównie pod postacią pełzakowego zapalenia lub ropnia wątroby.

Budowa i rozwój

E. histolytica pasożytuje w organizmie człowieka w postaci 2 form, to jest cysty i trofozoitu. Zmiennokształtny trofozoit wytwarza charakterystyczne językowate nibynóżki, które umożliwiają temu pierwotniakowi ruch i penetrację przez różne komórki i tkanki organizmu gospodarza. W cytoplazmie trofozoitu widoczne są wodniczki pokarmowe, jąderko z kariosomem oraz inne specjalistyczne organella komórkowe. Trtofozoit jest tak zwaną formą wegetatywną tego pierwotniaka, to znaczy zdolną do pasożytniczego trybu życia na terenie gospodarza (żywiciela). Budowę trofozoitu przedstawiono na rycinach 1-3.

Trofozoit wydziela do komórek żywiciela specyficzne enzymy proteolityczne (np. proteazę cysteinową), które mają zdolność do degradacji komórek, które zostały zarażone pełzakiem czerwonki. Aktywacja enzymów proteolitycznych tłumaczy powstawanie biegunki z dużą ilością śluzu w następstwie stanu zapalnego i owrzodzeń jelita grubego.

Cysta E. histolytica jest zazwyczaj okrągła, zawiera 1,2 lub 4 jądra z kariosomem w centrum. Poza tym na terenie cytoplazmy widoczna jest wodniczka oraz charakterystyczne dla E. histolytica ciała chromatoidalne; struktury te są dobrze widoczne w preparatach barwionych jodem oraz trichromem. Postać cysty E. histolytica przedstawiono na rycinach 4-9.

Cykl rozwojowy

Cysta E. histolytica po dostaniu się do organizmu człowieka ulega przekształceniu w czterojądrowy trofozoit; jest to tak zwany proces ekscystacji. Czterojądrowy trofozoit ulega dalszym podziałom, prowadząc do powstania bardzo licznej populacji trofozoitów zdolnych do inwazji błony śluzowej jelita oraz zasiedlenia innych tkanek (na przykład wątroby).

Cykl życiowy E. histolytica kończy proces encystacji w wyniku którego trofozoity przechodzą w postacie cyst; cysty te są następnie wydalane z kałem. Schemat cyklu rozwojowego E. histolytica przedstawiono na rycinie 10.


Źródło: Wikipedia


 Ulgę naszym organizmom przyniesie  kuracja dla dzieci i kuracja dla dorosłych.