Włosień kręty (Trichinella spiralis) - CALIVITA - Sklep Dystrybutora - NATURALNE SUPLEMENTY - 25 lat {literal}
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka PrywatnoÅ›ci    AKCEPTUJĘ
{/literal}

Hity CaliVity

        

    Polinesian Noni

      

         Ocean 21 

    

       ParaProtex

     

       AC-Zymes

      

         Nopalin

        

         OxyMax

 

Suplementy Calivita

Włosień kręty (Trichinella spiralis)

Włosień kręty (Trichinella spiralis)

 
Opis ogólny

WÅ‚osieÅ„ krÄ™ty (Trichinella spiralis) - Należy do nicieni. Jest jednym z najgroźniejszych pasożytów czÅ‚owieka - wywoÅ‚uje chorobÄ™ wÅ‚oÅ›nicÄ™ (trychinozÄ™), która może mieć ciężki przebieg, koÅ„czÄ…cy siÄ™ niekiedy Å›mierciÄ….

Etiologia

Do zarażenia dochodzi przez zjedzenie zarażonego mięsa. Standardowe gotowanie mięsa nie chroni przed zarażeniem. Nie jest możliwe zarażenie od chorej osoby. Larwy włośnia nie osiągają u człowieka dojrzałości i lokalizują się w mięśniach, gdzie ulegają otorbieniu (powstają cysty) i zwapnieniu.

Objawy i przebieg

Objawy uzależnione sÄ… od stopnia inwazji i charakteryzujÄ… siÄ™ m.in. wysokÄ… gorÄ…czkÄ…, bolesnoÅ›ciÄ… mięśni, bólami brzucha, biegunkÄ… i charakterystycznym dla ludzi obrzÄ™kiem twarzy (reakcja alergiczna). We krwi stwierdza siÄ™ wysokÄ… leukocytozÄ™ i eozynofiliÄ™. Choroba może być Å›miertelna. Jedynym sposobem zapobiegania zarażeniu jest poubojowe badanie miÄ™sa Å›wiÅ„, dzików czy koni.

Możliwe sÄ… ciężkie powikÅ‚ania: zapalenie mięśnia sercowego (myocarditis), zapalenie pÅ‚uc (pneumonia), zapalenie mózgu (encephalitis).

Cykl rozwojowy

Należy do pasożytów poliksenicznych (wielodomowych) tzn. może wystÄ™pować u różnych gatunków miÄ™sożernych lub wszystkożernych (Å›winia, lis, kot, niedźwiedź, wilk, szczur czy czÅ‚owiek).

Zakażenie nastÄ™puje po zjedzeniu zakażonego miÄ™sa Å›wini lub dzika. W żoÅ‚Ä…dku czÅ‚owieka, pod wpÅ‚ywem enzymów trawiennych, otorbione larwy (znajdujÄ…ce siÄ™ wczeÅ›niej w mięśniach zwierzÄ™cia) wydostajÄ… siÄ™ z otoczek, a nastÄ™pnie przedostajÄ… siÄ™ do jelita cienkiego. Tam w ciÄ…gu 48-72 godzin osiÄ…gajÄ… dojrzaÅ‚ość pÅ‚ciowÄ… i kopulujÄ…. Po kopulacji samce ginÄ…, a samice przedostajÄ… siÄ™ do wÄ™zÅ‚ów chÅ‚onnych. Samice rodzÄ… żywe larwy, każda samica okoÅ‚o 1500. Z wÄ™zÅ‚ów chÅ‚onnych larwy dostajÄ… siÄ™ do krwi, a wraz z niÄ… do mięśni poprzecznie prążkowanych. Po wnikniÄ™ciu do wÅ‚ókna mięśniowego zwijajÄ… siÄ™ spiralnie i otorbiajÄ…. Niektóre ginÄ…, inne zachowujÄ… zdolność do zarażania nawet przez kilkadziesiÄ…t lat. Te, które przetrwajÄ… mogÄ… powodować poważne zaburzenia w organizmie.


ŹródÅ‚o: Wikipedia
 

UlgÄ™ naszym organizmom może przynieść kuracja dla dzieci i kuracja dla dorosÅ‚ych.