Tasiemiec psi (Dipylidium caninum) - CALIVITA - Sklep Dystrybutora - NATURALNE SUPLEMENTY - 25 lat {literal}
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka PrywatnoÅ›ci    AKCEPTUJĘ
{/literal}

Hity CaliVity

        

    Polinesian Noni

      

         Ocean 21 

    

       ParaProtex

     

       AC-Zymes

      

         Nopalin

        

         OxyMax

 

Suplementy Calivita

Tasiemiec psi (Dipylidium caninum)

Tasiemiec psi (Dipylidium caninum)

Opis ogólny

Tasiemiec psi (Dipylidium caninum) – Gatunek tasiemca, pasożytujÄ…cy u psowatych, kotowatych i innych miÄ™sożernych ssaków, a także sporadycznie u czÅ‚owieka. Choroba wywoÅ‚ywana przez tasiemca psiego, dipylidoza (ang. dipylidosis), zazwyczaj ma u czÅ‚owieka przebieg bezobjawowy.

Objawy i przebieg

WiÄ™kszość infestacji Dipylidium caninum jest bezobjawowa. ZwierzÄ™ta zarażone tasiemcem przejawiajÄ… zachowania wskazujÄ…ce na Å›wiÄ…d okolicy odbytu (takie jak pocieranie niÄ… o trawÄ™ lub chodnik). MogÄ… wystÄ…pić objawy zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Najbardziej zaskakujÄ…cÄ… cechÄ… zarażenia jest wydalanie proglotydów pasożyta. MogÄ… one być znajdywane w okolicy odbytu, w kale, pieluchach, niekiedy w pomieszczeniach w których przebywajÄ… zwierzÄ™ta i zarażone dzieci. Åšwieżo wydalone proglotydy majÄ… zdolność ruchu i mogÄ… być omyÅ‚kowo brane za czerwie much.

Epidemiologia

Tasiemiec psi spotykany jest na całym świecie. Zarażenia ludzi notowano w Europie, na Filipinach, w Chinach, Japonii, Argentynie i USA.

Rozpoznanie

Rozpoznanie opiera siÄ™ na stwierdzeniu jaj lub proglotydów pasożyta w kale. Pojedyncze jajo jest okrÄ…gÅ‚e lub owalne i ma wielkość 35-40 µm (31-50 µm x 27-48 µm) i zawiera onkosferÄ™ zaopatrzonÄ… w sześć haczyków. Jaja tworzÄ… pakiety; w pakiecie znajduje siÄ™ 5-15 (niekiedy wiÄ™cej) jaj.

Jak zaraża się człowiek ?

Podobnie jak zwierzÄ™ czÅ‚owiek zaraża siÄ™ zjadajÄ…c pchÅ‚Ä™ z larwÄ… tasiemca. Dzieje siÄ™ tak wtedy, gdy zwierzÄ™ najpierw wygryza taka pchÅ‚Ä™ z wÅ‚asnej okrywy wÅ‚osowej, a nastÄ™pnie liże czÅ‚owieka lub gdy czÅ‚owiek caÅ‚ujÄ…c psa lub kota przypadkowo ja poÅ‚knie. GÅ‚askanie zwierzÄ…t, a nastÄ™pnie spożywanie pokarmu bez umycia rak, może także skutkować zarażeniem. CzÅ‚ony maciczne Dipylidium caninum, ksztaÅ‚tem przypominajÄ… pestki ogórka lub dyni.

Charakterystyka pasożyta i cykl życiowy

Tasiemiec psi jest kosmopolitycznym pasożytem, spotykanym w jelicie cienkim psów, kotów, lisów i innych miÄ™sożernych ssaków. Skoleks tasiemca psiego wyposażony jest w cztery przyssawki i 4–7 rzÄ™dów haczyków. Proglotydy tego gatunku, po oderwaniu siÄ™ od strobilii, majÄ… zdolność samodzielnego poruszania siÄ™. Å»ywicielem poÅ›rednim pasożyta sÄ… owady (larwy pcheÅ‚ i postaci imaginalne wszoÅ‚ów), larwa typu cysticerkoid rozwija siÄ™ w ich hemocelu. Po metamorfozie larw cysticerkoid pozostaje w ich organizmie.





ŹródÅ‚o: Wikipedia

UlgÄ™ naszym organizmom może przynieść kuracja dla dzieci i kuracja dla dorosÅ‚ych.