Rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis - CALIVITA - Sklep Dystrybutora - NATURALNE SUPLEMENTY - 25 lat {literal}
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka PrywatnoÅ›ci    AKCEPTUJĘ
{/literal}

Hity CaliVity

        

    Polinesian Noni

      

         Ocean 21 

    

       ParaProtex

     

       AC-Zymes

      

         Nopalin

        

         OxyMax

 

Suplementy Calivita

Rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis

Rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis)

Opis ogólny
 


 
Trichomonas vaginalis (RzÄ™sistek pochwowy) - To pierwotniak, czyli mikroskopijny jednokomórkowiec zdolny do wykonywania wszystkich czynnoÅ›ci życiowych. Ma dobrze rozwiniÄ™ty aparat ruchu - pięć poruszajÄ…cych siÄ™ wici i bÅ‚onÄ™ falujÄ…cÄ…. Rozmnaża siÄ™ przez podziaÅ‚. Jego miejscem bytowania jest najczęściej u kobiet pochwa, kanaÅ‚ szyjki macicy i pÄ™cherz moczowy, a u mężczyzn - cewka moczowa, gruczoÅ‚ krokowy i pÄ™cherzyki nasienne.

RzÄ™sistek pochwowy to pierwotniak pasożytujÄ…cy w organizmie czÅ‚owieka. Powoduje rzÄ™sistkowicÄ™ (trichomonadiosis) - chorobÄ™ dróg moczowo - pÅ‚ciowych o ostrym bÄ…dź przewlekÅ‚ym przebiegu.

Do zarażenia dochodzi najczęściej drogÄ… pÅ‚ciowÄ…. Możliwe jest też zakażenie poÅ›rednie - poprzez używanie wspólnych rÄ™czników, przyborów toaletowych, bielizny poÅ›cielowej, urzÄ…dzeÅ„ sanitarnych. RzÄ™sistek pochwowy przeżywa w kroplach nie wyschniÄ™tej wydzieliny chorej osoby i stanowi źródÅ‚o zarażenia. Wyposażony w znakomite narzÄ…dy ruchu, szybko przedostaje siÄ™ do pochwy, nastÄ™pnie do szyjki macicy. W niektórych przypadkach może kolonizować macicÄ™, a nawet jajowody. Dociera również przez cewkÄ™ moczowÄ… do pÄ™cherza moczowego.

U mężczyzn pierwotniak ten przenika do gruczoÅ‚u krokowego i pÄ™cherzyków nasiennych z worka napletkowego przez cewkÄ™ moczowÄ…. Może też dostać siÄ™ do pÄ™cherza moczowego.

Ponieważ rzęsistek pochwowy jest pierwotniakiem aktywnie się poruszającym, rzęsistkowica ograniczona tylko do jednego narządu występuje rzadziej niż rzęsistkowica wieloogniskowa - zajmująca np. pochwę, cewkę moczową oraz szyjkę macicy.

Przebieg zakażenia

Po zarażeniu siÄ™ rzÄ™sistkiem pochwowym najczęściej dochodzi do ostrego stanu zapalnego (np. pochwy), który nie leczony przechodzi w zapalenie przewlekÅ‚e, a nastÄ™pnie w przewlekÅ‚e utajone.

Objawy chorobowe wystÄ™pujÄ…ce w ostrej postaci rzÄ™sistkowicy to przede wszystkim upÅ‚awy (wydzieliny z dróg rodnych): bardzo obfite, pieniste, cuchnÄ…ce, o barwie przeważnie żóÅ‚tej lub zielonkawej, a także Å›wiÄ…d, pieczenie, ból w okolicy krocza, podrażnienie sromu i pochwy. Gdy do infekcji dróg pÅ‚ciowych dochodzi zarażenie dróg moczowych, może wystÄ…pić pieczenie, czÄ™stomocz, parcie na mocz, a nawet bolesne oddawanie moczu oraz bóle w podbrzuszu.

Bezobjawowe nosicielstwo

RzÄ™sistek pochwowy może bytować w sposób bezobjawowy np. w gruczole krokowym mężczyzny i stanowić źródÅ‚o zakażenia dla kobiet.

Do zarażenia partnerki dochodzi przez wydzielinÄ™ gruczoÅ‚u krokowego i zainfekowane nasienie. U kobiet w stadium utajonym przewlekÅ‚ym również brak jest klinicznych objawów infekcji. Trichomonas vaginalis może znajdować siÄ™ w pochwie przez wiele lat bez objawów chorobowych. Jednak taki stan utajenia może w każdej chwili ulec zaostrzeniu. Wiąże siÄ™ to z możliwoÅ›ciÄ… zarażenia partnera seksualnego.

TrochÄ™ statystyki

CzÄ™stość wystÄ™powania rzÄ™sistkowicy jest zmienna. Osoby majÄ…ce staÅ‚ych partnerów seksualnych i znajdujÄ…ce siÄ™ pod dobrÄ… opiekÄ… ginekologicznÄ… chorujÄ… rzadko. Natomiast schorzenie to wystÄ™puje aż u 50% osób nie przestrzegajÄ…cych higieny i czÄ™sto zmieniajÄ…cych partnerów seksualnych.

Powikłania rzęsistkowicy

Zakażeniom rzęsistkiem towarzyszą zazwyczaj zakażenia bakteryjne i grzybicze (np. Candida albicans). Przewlekła nie leczona rzęsistkowica może powodować niepłodność oraz być przyczyną powikłań ciążowych.

Rozpoznanie

PodstawÄ… rozpoznania jest wykrycie badaniem mikroskopowym pasożytów w odpowiednio pobranym i przygotowanym materiale biologicznym (wydzielina pochwy, cewki moczowej, osad moczu).

Mężczyźni też mogą być zarażeni

U mężczyzn dochodzi do zapalenia napletka i żoÅ‚Ä™dzi, a nastÄ™pnie cewki moczowej. Zakażenie cewki przebiega zwykle Å‚agodnie. Może jednak przejść w stan ostry z obfitym ropnym wyciekiem z cewki moczowej. Towarzyszy mu Å›wiÄ…d, ból cewki moczowej, czÄ™stomocz i pieczenie podczas oddawania moczu. Czasami do ostrego stanu zapalnego cewki moczowej doÅ‚Ä…cza siÄ™ ostre zapalenie gruczoÅ‚u krokowego z bolesnym czÄ™stomoczem oraz bólami w kroczu.


UlgÄ™ naszym organizmom przyniesie  kuracja dla dzieci  kuracja dla dorosÅ‚ych.